OSN: Týranie a zneužívanie pocítilo 4 - 6 percent seniorov

Počet ľudí vo veku 60 a viac rokov sa v období 1995-2025 podľa odhadov zvýši z 542 miliónov na približne 1,2 miliardy. Ako ďalej informovala Organizácia Spojených národov (OSN) pri príležitosti Medzinárodného dňa proti týraniu a zneužívaniu seniorov, ktorý pripadá na dnes, v rôznej miere jednu z foriem týrania či zneužívania pocítilo na sebe štyri až šesť percent vekovo starších ľudí.

15.06.2016 12:57
debata

Týranie starších osôb predstavuje jav, ktorý postihuje právo na zdravie miliónov seniorov na celom svete, preto si daný jav zaslúži pozornosť medzinárodného spoločenstva, uviedla OSN na svojej webovej stránke.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun pri príležitosti Medzinárodného dňa proti týraniu a zneužívaniu seniorov vyzval členské štáty a občiansku spoločnosť, aby „prejavili väčšiu rozhodnosť a znásobili úsilie na odstránenie akýchkoľvek foriem násilia a zlého zaobchádzania so seniormi“.

Medzinárodný deň proti týraniu a zneužívaniu seniorov, pripadajúci na 15. júna, sa prvýkrát pripomínal v roku 2012. Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) ho vyhlásilo v rezolúcii A/RES/66/127 schválenej 19. decembra 2011. V rezolúcii sa odvoláva popri ďalších dokumentoch najmä na Druhé svetové zhromaždenie o starnutí, ktoré sa konalo v dňoch 8.-12. apríla 2002 v Madride. Účastníci svetového zhromaždenia v hlavnom meste Španielska schválili Madridský medzinárodný akčný plán o starnutí (Medzinárodný akčný plán o starnutí, Madrid, 2002). V tomto medzinárodnom akčnom pláne, vychádzajúc z predpokladov o zvyšovaní počtu vekovo starších osôb na celom svete, sa tiež uvádza: „Starnutie obyvateľstva na svete predstavuje znepokojujúcu tému pre všetky generácie vo všetkých krajinách – vyspelých i rozvojových. Tento vývoj v skladbe obyvateľstva bude mať závažné následky na všetky aspekty života na úrovni jednotlivca i spoločenstva.“ Práve pre tie dôvody VZ OSN zvolalo Druhé svetové zhromaždenie o starnutí v Madride.

Predchádzajúce svetové zhromaždenie o starnutí sa uskutočnilo v roku 1982 vo Viedni a už v rakúskej metropole jeho účastníci schválili Medzinárodný akčný plán o starnutí. Ten sa stal inšpiračným dokumentom pre prácu v danej oblasti na nasledujúcich 20 rokov. Na Druhom svetovom zhromaždení o starnutí v Madride 2002 Slovensko zastupoval vtedajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši.

Približne 5000 delegátov zo 160 krajín sveta sa v hlavnom meste Španielskeho kráľovstva zúčastnilo na Druhom svetovom zhromaždení o starnutí. Okrem vysokých štátnych a vládnych predstaviteľov na ňom pracovalo asi 1500 mimovládnych organizácií. Svetové podujatie sa konalo v čase španielskeho predsedníctva Európskej únii, ktoré venovalo problematike starnutia a jeho sociálnym aj ekonomickým dôsledkom pre spoločnosť osobitnú pozornosť.

V kalendári svetových či medzinárodných dní je seniorom vyhradený ešte ďalší deň. Je ním 1. október, Medzinárodný deň starších osôb. Vyhlásilo ho VZ OSN v rezolúcii 45/106 dňa 14. decembra 1990. V roku 1991 VZ OSN v rezolúcii 46/91 schválilo Princípy OSN k starším ľuďom.

debata chyba
Viac na túto tému: #týranie #OSN #seniori
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy