Svojho expriateľa popísala ako „chalana zo štvrte, ktorý sa rád zabával a dobre obliekal“. Spresnila, že nespozorovala žiadne náznaky radikalizácie, i keď sa od istého času začal prikláňať k „tradičnejšiemu islamu“.
„Priblížil sa k Bohu; chcel sa modliť tak, ako sa má,“ uviedla mladá žena, podľa ktorej však na jeho správaní nebolo nič znepokojujúce. Len raz jej povedal: „Dúfam, že jedného dňa budeš aj ty nosiť šatku“.
Jeho správania sa výrazne zmenilo po návrate z väzenia po odsúdení za účasť v sieti náborárov pre islamistické oddiely v Pakistane. Vtedy sa začal izolovať, prestal sa stretávať so starými známymi. „Povedal mi, že ho odpočúvajú a vedú naňho spis. Bolo mu to na smiech,“ spresnila.
Vzťah tejto dvojice trval päť rokov; keď sa rozišli, zostali v kontakte prostredníctvom mobilov a sociálnych sietí. Naposledy to bolo uplynulú nedeľu, keď jej Abballa poslal SMS so žiadosťou o „desať minút, musíme sa porozprávať“. Na jeho číslo volala až v pondelok, keď už bolo nedostupné.
O tom, že v pondelok vo večerných hodinách v mene Islamského štátu zastrelil policajného dôstojníka a jeho družku, zamestnanú na policajnom komisariáte, sa dozvedela z médií. Podľa týždenníka Le Point Abballa nedávno so skupinou priateľov odcestoval do saudskoarabskej Mekky, kde sa údajne zúčastnili na moslimskej púti.
Obete pondelkového útoku – Jeana-Baptista Salvainga a Jessicu Schneiderovú – si dnes na poludnie uctili minútou ticha na policajných komisariátoch i na ministerstve vnútra, kde sa na pietnom akte zúčastnil okrem šéfa rezortu Bernarda Cazeneuva aj prezident republiky Francois Hollande. K útoku spáchanému Abballom sa prostredníctvom tlačovej agentúry Amak prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát.