Vyšetrovatelia OSN: IS sa dopúšťa genocídy voči jezídom

16.06.2016 12:12
Jezídi, dievča, IS, Irak
Ženy a deti islamisti často držia v zajatí ako sexuálnych otrokov. Autor: ,

Islamský štát sa v Sýrii a Iraku dopúšťa genocídy voči jezídom. Snažia sa túto komunitu asi 400 000 osôb zničiť, vraždia ich, berú do sexuálneho otroctva a páchajú na nich aj ďalšie zločiny, uviedli vyšetrovatelia OSN

Krajiny sveta by podľa OSN mali robiť viac, aby tieto násilnosti zastavili. „Genocída jezídov i naďalej prebieha,“ napísali vyšetrovatelia vo svojej 41-stranovej správe. Svetové veľmoci vyzvali, aby sa pokúsili zachrániť najmenej 3 200 žien a detí, ktoré islamisti stále držia v zajatí často ako sexuálnych otrokov.

Správa okrem iného popisuje fungovanie obchodu s otrokmi v Sýrii, kde jezídske ženy a dievčatá predávajú islamistickým bojovníkom. Stíhaním zločincov by sa podľa nich mal zaoberať Medzinárodný trestný súd (ICC).

Islamský štát sa zmocnil irackého Sindžáru, kde väčšinu obyvateľov tvoria jezídi, v auguste 2014. Mnoho jezídov radikáli odvliekli, nútili ich prestúpiť na islam, odviedli stovky žien a dievčat a rad civilistov sa uchýlil do hôr v okolí mesta alebo utiekol do irackého Kurdistanu. V náboženstve jezídov sa mieša rad vplyvov od islamu cez kresťanstvo po zoroastrizmus a príslušníci IS ich označujú za uctievačov diabla.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#OSN #islamisti #genocída #jezídi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku