Cvičenie NATO v Poľsku ukázalo pripravenosť vojakov

Rozsiahle vojenské cvičenie NATO, ktoré sa skončilo v Poľsku, ukázalo schopnosť spoločne brániť región pred vzrastajúcou hrozbou na Východe. Vyhlásil to podľa amerického denníka The New York Times poľský minister obrany Antoni Macierewicz na záver najväčších manévrov na území Poľska od roku 1989.

17.06.2016 11:24
NATO, Poľsko, Anakonda Foto: ,
Cvičenia NATO sa zúčastnilo približne 31 000 vojakov
debata (71)

Na cvičení sa od 7. júna zúčastnilo približne 31 000 vojakov krajín NATO a Fínska, Macedónska, Švédska a Ukrajiny.

„Toto cvičenie ukázalo, že sme v bezpečí,“ vyhlásil minister Macierewicz, ktorého krajina manévre organizovala krátko pred summitom NATO, ktoré sa uskutoční budúci mesiac vo Varšave. Dodal, že Poľsko tak prispelo v čase, keď svet čelí „hrozbe z Východu“. Rusko dlhodobo kritizuje akúkoľvek prítomnosť aliančných vojakov v blízkosti svojej hranice a opakovane sa vyhráža, že podnikne odvetné kroky.

Na cvičení v Poľsku Anakonda-16 sa zúčastnilo cez 3 000 vozidiel, vrátane tankov Leopard 2A4, 105 lietadiel a 12 námorných plavidiel. Na bezpečnosť pri presunoch vojenskej techniky dozerali zmiešané hliadky vojenskej polície z Česka, Poľska, Chorvátska, Slovenska a USA.

„Pre vojenských policajtov je to unikátna príležitosť, ako si reálne precvičiť policajnú podporu pri takom veľkom cvičení,“ zhodnotil účasť 29-člennej českej jednotky jej veliteľ major Lukáš Stejskal.

„Poľsko je excelentným výcvikovým priestorom a Anakonda umožňuje úplne otestovať pripravenosť poľskej armády,“ uviedol veliteľ cvičenia poľský generálporučík Marek Tomaszycki.

Cvičenie Anakonda sa v Poľsku usporadúvajú každý párny rok už desať rokov. Doteraz sa ich zúčastnilo celkom 50 000 vojakov. To tohtoročné bolo s 31 000 vojakmi najväčšie. Zastúpení boli okrem 14 000 amerických a 12 000 poľských tiež vojaci z ďalších 17 členských krajín a niekoľko partnerských štátov aliancie (Fínska, Macedónska, Švédska a Ukrajiny).

Praktickú časť začal minulý utorok zoskok 1 200 výsadkárov z Poľska, USA a Británie pri meste Toruň v strednej časti Poľska. Pri obci Chelmno si vojaci otestovali výstavbu 330 metrového mostu, ktorý cez rieku Vislu postavili za pol hodiny. Na prácu nemeckých a britských vojakov dohliadala americká vojenská polícia, bezpečnosť zo vzduchu zaisťovali americké vrtuľníky Apache a poľské helikoptéry Sokol. Vojaci si počas desiatich dní vyskúšali i cvičenie protiraketovej obrany, simuláciu nočného útoku s využitím vrtuľníkov či reakciu na útok zbraňami hromadného ničenia.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #vojaci #NATO #výcvik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy