Jo Coxová zomrela pre svoje názory, tvrdí jej manžel

Britskú labouristickú političku Jo Coxovú zabili pre jej silné politické názory, povedal v utorkovom rozhovore pri britskú spravodajskú stanicu BBC vdovec po zosnulej Brendan Cox.

21.06.2016 23:43
jo cox, jo coxová, Foto: ,
Jo Coxová.
debata (61)

Uviedol, že jeho manželku, ktorá by sa v stredu dožila 42 rokov, znepokojoval „zdrsňujúci“ sa charakter referendovej debaty.

Hovoril tiež o smútku svojich detí a o potrebe ich verejne podporiť. Dvoma vecami, na ktoré sa chce zamerať je to, ako podporiť a ochrániť ich dve deti a ako vyvodiť z tejto situácie niečo pozitívne.

Poslankyňa za volebné obvody Batley a Spen zomrela uplynulý štvrtok po tom, ako ju postrelili a pobodali v stredoanglickom meste Birstall v grófstve West Yorkshire.

Fond založený na Coxovej pamiatku dosiaľ vyzbieral milión libier. V stredu, pri príležitosti jej nedožitých 42. narodenín, sa po celom Spojenom kráľovstve plánuje množstvo podujatí.

Cox povedal, že jeho nebohá manželka, ktorá bola počas svojej parlamentnej kariéry ako aj predchádzajúcej práce pre Oxfam vášnivou aktivistkou za ľudské práva, medzinárodný rozvoj a zaoberala sa aj neutešenou situáciou utečencov, „zomrela pre svoje názory“.

„Bola političkou a mala veľmi silné politické názory a som presvedčený, že ju zabili pre tieto názory,“ dodal. „Myslím si, že zomrela pre ne a postavila by sa za ne aj po smrti, tak, ako by to urobila počas života.“

„Určite nechcem, aby jej ľudia pripisovali také pohľady, aké nemala, ale určite chcem pokračovať v boji za odkaz a politiku a názory, ku ktorým sa hlásila.“ „Pretože ony boli ňou, zomrela pre ne a my sa rozhodne chceme uistiť, aby sme pokračovali v boji za ne,“ dodal.

Labouristickú poslankyňu, ktorá bola podporovateľkou zotrvania Británie v Európskej únii, podľa jej manžela znepokojoval spôsob, akým sa uskutočňovala diskusia o členstve v EÚ.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #Jo Coxová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy