Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov

26.06.2016 19:24
pápež František
Pápež František. Autor: ,

Turecko považuje za "veľmi nešťastné" slová pápeža Františka, keď počas návštevy v Arménsku označil masové vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami za genocídu.

Podľa podpredsedu tureckej vlády Nurettina Canlikliho „ide o neobjektívne vyhlásenie, ktoré nie je v súlade s realitou“ a je prejavom „mentality križiackych výprav“ v pápežových aktivitách.

Pápež sa o masovom vyvraždení Arménov v rokoch 1915–1916 ako o „genocíde“ zmenil v piatok počas príhovoru k arménskemu prezidentovi Seržovi Sarkisjanovi a ďalším štátnym predstaviteľom na úvod svojej oficiálnej návštevy Arménska.

Vatikán sa ohradil proti Canlikliho slovám. Jeho hovorca Federico Lombardi rozhodne poprel, že by pápežove prejavy v Arménsku naznačovali nepriateľský postoj voči Turecku. Lombardi pripomenul, že pápež v skutočnosti vyzval Arménsko a Turecko, aby prekonali svoje spory a vydali sa na cestu zmierenia medzi arménskym a tureckým ľudom. Zasadzoval sa tiež za mier v Náhornom Karabachu.

„Pápež nepodniká križiacke výpravy. Nepovedal ani slovo proti tureckému národu,“ zdôraznil dnes Lombardi.

Keď pápež pred rokom vo Vatikáne v súvislosti s Arménmi vyslovil slovo genocída, Turecko odtiaľ na protest stiahlo svojho veľvyslanca.

Tentoraz Turecko neprotestovalo ihneď, ale zmienka o genocíde opäť vyvolala pozornosť. Lombardi v tejto súvislosti v sobotu upozornil, že "je dôležité pochopiť, že v perspektíve kresťanskej viery, v pápežovej perspektíve, pamäť rany hojí, nie otvára či obnovuje.

Pripomenutím zla si z dejín berieme ponaučenie, dochádza k zmene mylného postoja a k pochopeniu toho, čo treba urobiť, aby v budúcnosti nastalo zmierenie a pokoj".

#pápež #turecko #genocída
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku