Juncker zakázal akékoľvek neoficiálne rokovania s Britániou

28.06.2016 11:48
Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Autor: ,

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval v utorok Britániu, aby čo najskôr vyjasnila svoju politickú pozíciu po minulotýždňovom referende o brexite. Súčasne zdôraznil, že zakazuje akékoľvek neoficiálne a tajné rokovania medzi britskými a európskymi predstaviteľmi, informovala agentúra AP.

„Chcem, aby Spojené kráľovstvo vyjasnilo svoju pozíciu – nie dnes, nie zajtra o deviatej, ale čoskoro. Nemôžeme si dovoliť zotrvávať v dlhom období neistoty,“ vyhlásil Juncker na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Akékoľvek rokovania medzi Londýnom a Bruselom budú podľa neho možné len po tom, keď Británia na základe výsledkov referenda oficiálne oznámi svoj úmysel vystúpiť z EÚ.

Kým sa tak nestane, nebudú na tému brexit prebiehať nijaké tajné ani kuloárne rozhovory medzi predstaviteľmi Británie a členmi Európskej komisie alebo jednotlivých členských štátov. „Zakazujem to,“ zdôraznil Juncker.

Britská vláda naznačuje, že odchod z EÚ môže oznámiť až o niekoľko mesiacov – možno až v októbri tohto roku -, proti čomu už protestovali viacerí európski lídri. Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt napríklad vyjadril názor, že proces brexitu by sa mal spustiť až potom, keď sa podarí dosiahnuť novú dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

#Brexit #Európska únia #Jean-Claude Juncker
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk