Reagoval tak na slová ministra zahraničia Lubomíra Zaorálka, ktorý v nedeľu poznamenal, že podľa neho nie je po referende o zotrvaní Británie v EÚ šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker mužom na svojom mieste.
„Bol by som veľmi rád, keby Európska komisia viac pomáhala hľadaniu kompromisu Európskej únie, keby sa viac snažila riešiť možné rozpory medzi členskými štátmi EÚ,“ vyhlásil Sobotka. „Chcel by som tiež, aby Európska komisia viac rešpektovala rozhodnutie Európskej rady,“ dodal a spomenul hlavne otázku riešenia migračnej krízy, keď sa jednotlivé členské krajiny EÚ na niečom zhodli, však Európska komisia stále propaguje takzvaný povinný prerozdeľovací mechanizmus pri rozdeľovaní utečencov.
Súčasnú situáciu v EÚ podľa Sobotky nevyrieši výmena jedného človeka. „Potrebujeme zmeniť fungovanie Európy ako takej, znížiť byrokraciu. Bol by som veľmi rád, keby sme najneskôr na začiatku jesene vyslali jasný signál, akým spôsobom chceme Európu pozitívne zmeniť,“ uviedol český premiér.
Čaká sa na rozhodnutie Británie
Hoci sa na utorňajšom summite, ktorý začína popoludní, budú riešiť i ďalšie témy, ako je práve migrácia, všetci politici čakajú hlavne na večer, keď im bude pri večeri britský premiér David Cameron vysvetľovať, aká je situácia v jeho krajine po štvrtkovom referende. V ňom takmer 52 percent Britov odhlasovalo vystúpenie z Európskej únie. Cameron potom oznámil, že odstúpi z funkcie a nový premiér by mal byť známy až v septembri alebo októbri.
„Británia sa musí suverénne rozhodnúť, či požiada o vystúpenie z Európskej únie, alebo nie. Zatiaľ s tým váha. Pokiaľ o to požiada, tak je o čom rokovať. Pokiaľ o vystúpenie nepožiada, tak nemôžu začať rokovania o podmienkach, za ktorých by z EÚ vystúpila,“ uviedol k tomu Sobotka. Británia teraz podľa neho hlavne potrebuje, aby mala čo najskôr novú vládu.
„Konzervatívci povedali, že budú teraz dva mesiace vyberať nového predsedu strany, čo bude potenciálne nový predseda vlády. Neviem, či to nie je príliš veľký luxus pre Britániu teraz sa dva mesiace zmietať v politickej neistote,“ dodal. Ako však doplnil, nemyslí si, že existujú ekonomické či sociálne dôvody, prečo na Londýn naliehať.
Pokiaľ Británia nevystúpi z Európskej únie, tak pre ňu platia povinnosti a práva členských krajín EÚ, Británia bude i naďalej prispievať do spoločného európskeho rozpočtu a českí občania budú mať v Británii rovnaké práca ako majú Briti v Českej republike, uviedol Sobotka. Všetko teraz závisí od rozhodnutia Londýna. „Ani Češi, ani Európska komisia, ani Európska rada nemôžu nahradiť rozhodnutie britskej vlády,“ dodal český premiér.
„Záchranná brzda“ pre Britániu
Ešte pred referendom – dúfajúc, že to pomôže – vyrokoval Cameron s EÚ dohodu, v ktorej sa okrem iného hovorilo, že po dobu siedmich rokov bude Británia môcť využívať takzvaný mechanizmus „záchrannej brzdy“, teda obmedziť výplatu sociálnych dávok imigrantov z iných krajín EÚ až na štyri roky v prípade veľkej záťaže pre sociálny systém. Toto obmedzenie malo podľa Camerona prispieť k tomu, že sa Británia stane pre imigrantov menej vyhľadávanou krajinou. Kritici si ale nemysleli, že to bude mať veľký vplyv.
Pôvodne bolo na stole ešte dôraznejšie obmedzenie, proti sa ale postavili štáty Visegrádskej štvorky (V4; ČR, Slovensko, Poľsko, Maďarsko) vrátane Českej republiky. Český premiér si ale nemyslí, že to na výsledok referenda malo nejaký vplyv. „Nebola to Visegrádska štvorka, ktorá navrhla, že sa v Británií bude konať referendum o vystúpení z EÚ,“ povedal Sobotka. „Keby ten kompromis bol pre V4 ešte bolestnejší, myslím, že by to nič nezmenilo na tej atmosfére, ktorá dnes vo Veľkej Británii je. Tam sa, bohužiaľ, výraznou súčasťou debaty pred referendom stal odpor voči pracovníkom z východnej Európy. myslím si, že to niečo vypovedá o stave britskej spoločnosti,“ dodal. Pre českú vládu je podľa neho prirodzené, že trvá na tom, aby mali Češi rovnaké zaobchádzanie, ako majú Francúzi, Nemci či Briti.