V Česku zjednodušili adopcie ľuďom v registrovanom partnerstve

29.06.2016 10:17

Český ústavný súd v utorok (28.6.) otvoril registrovaným partnerom cestu k osvojeniu detí. Škrtol časť zákona, ktorá znemožňovala individuálnu adopciu. Návrh na zrušenie sporného ustanovenia podal vlani Mestský súd v Prahe na základe konkrétneho sporu.

Podľa Ústavného súdu zákaz adopciou odporoval právu na ľudskú dôstojnosť. Z registrovaných partnerov robil ľudí „druhého rádu“, a to bez jasného dôvodu. Nález nadobudne účinnosť dňom uverejnenia v zbierke zákonov, informuje portál Českej televízie ČT24.

Rozhodnutie ústavného súdu sa priamo nevzťahuje na spoločné osvojenie, ktoré občiansky zákonník pripúšťa len v prípade manželských, teda heterosexuálnych párov. Ide len o individuálnu adopciu jedným osvojiteľom, ktorú zákon navyše pripúšťa skôr ako výnimočnú možnosť.

Nález sa teda priamo netýka ani na situácie, keď si registrovaný partner chce osvojiť partnerovo dieťa. V prípade individuálnej adopcie totiž dochádza k zániku príbuzenského pomeru medzi dieťaťom a jeho biologickým rodičom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#registrované partnerstvo #osvojenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku