Taliani vyzdvihli z morského dna potopenú loď s migrantmi

Talianske námorné sily vyzdvihli zo dna Stredozemného mora loď, ktorá sa v apríli 2015 potopila neďaleko Sicílie s približne 700 migrantmi na palube. Išlo o jednu z najhorších tragédií v rámci súčasnej migračnej krízy v Európe, píše agentúra AP.

29.06.2016 12:39
utečenci, loď, taliansko Foto:
Plavidlo sa prevrátilo 18. apríla 2015. Podľa odhadov viezlo od 700-800 prevažne afrických migrantov, z ktorých väčšina zostala uväznená vo vraku. Nešťastie prežilo len 28 osôb.
debata (16)

Podľa oznámenia talianskeho námorníctva plavidlo vyzdvihli na hladinu z hĺbky 370 metrov. Vrak uzatvorili do chladeného transportného zariadenia, v ktorom bude dopravený na pevninu. Tam sa forenzní experti pokúsia o identifikáci­u obetí.

Bližšie podrobnosti o operácii budú zverejnené až na štvrtkovej tlačovej konferencii talianskych námorných síl.

K prevráteniu plavidla došlo 18. apríla 2015. Podľa odhadov viezlo od 700–800 prevažne afrických migrantov, z ktorých väčšina zostala uväznená vo vraku. Nešťastie prežilo len 28 osôb.

Väčšina migrantov, ktorí prídu o život počas plavby cez Stredozemné more, neexhumujú ani neidentifikujú. Taliansko dúfa, že vytiahnutím potopeného plavidla prispeje k vytvoreniu celoeurópskeho systému identifikácie obetí podobných tragédií.

Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Väčšina migrantov smerujúcich z Líbye do Talianska sa plaví na vratkých rybárskych lodiach alebo gumených člnoch. Mieria na ostrov Lampedusa alebo na Sicíliu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci