Clintonovú vypočúvala FBI, dôvodom je kauza EmailGate

Hillary Clintonovú, predpokladanú kandidátku Demokratickej strany do volieb prezidenta USA, vypočúval americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Stalo sa tak v súvislosti s vyšetrovaním podozrenia, že ako ministerka zahraničných vecí používala svoju súkromnú e-mailovú adresu na odosielanie služobnej pošty, vrátane tajných materiálov.

02.07.2016 20:33
Hillary Clintonová Foto: ,
Hillary Clintonová naráža na svojej vytúženej ceste do Bieleho domu na problémy.
debata (20)

Hovorca Clintonovej kampane Nick Merrill uviedol, že Clintonová poskytla svoju výpoveď dobrovoľne a „bola rada, že má možnosť pomôcť ministerstvu spravodlivosti v jeho snahe doviesť vyšetrovanie tohto prípadu do konca“.

Aféra s používaním súkromného e-mailového konta na služobné účely, známa aj ako EmailGate, vypukla koncom roku 2014. Ukázala sa, že v časoch, keď Clintonová pôsobila ako ministerka zahraničných vecí USA, používala na pracovnú komunikáciu súkromný e-mail, aj keď mala k dispozícii aj e-mail na zabezpečenom vládnom serveri.

Inšpekčná komisia rezortu americkej diplomacie v máji zverejnila správu, v ktorej konštatuje, že Clintonová tým porušila vládne pravidlá.

Inšpekcia zistila, že ak by Clintonová bola požiadala na príslušnom oddelení o povolenie používať súkromný e-mail, nedostala by ho. Správa tiež podkopáva argumenty niekdajšej šéfky diplomacie, ktorými obhajuje využívanie súkromného poštového servera vo svojom dome: uviedla totiž, že to bolo bežnou praxou a že žiadne povolenie nepotrebovala. Za svoju chybu sa však Clintonová ospravedlnila.

Ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na zistenia kontroly uviedlo, že predstavitelia úradu o súkromnom e-mailovom konte vytvorenom na súkromnom servere, ktoré Clintonová používala na pracovné účely, síce vedeli, ale nepoznali rozsah jeho používania.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Hillary Clinton #emailová korešpondencia