FBI neodporučil obviniť Clintonovú v kauze používania súkromných emailov

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) neodporučil vzniesť obvinenia z trestného činu voči demokratickej prezidentskej kandidátke Hillary Clintonovej v kauze používania súkromného emailu na odosielanie služobnej pošty v čase, keď pôsobila ako šéfka diplomacie USA. Oznámil to riaditeľ FBI James Comey, ktorého citovala agentúra DPA.

05.07.2016 19:53
clinton Foto: ,
Hillary Clintonová.
debata (17)
Podľa Comeyho neexistujú dôkazy o tom, že by Clintonová alebo jej spolupracovníci úmyselne porušovali pravidlá upravujúce zaobchádzanie s utajovanými informáciami. Ich konanie však možno považovať za „mimoriadne ľahkomyseľné,“ zhrnul Comey závery vyšetrovania FBI, v rámci ktorého Clintonová 2. júla absolvovala niekoľkohodinový výsluch.

Konečné rozhodnutie o tom, či Clintonovú obvinia, je v kompetencii prokurátorov z ministerstva spravodlivosti USA. Comey však vyjadril presvedčenie, že žiaden racionálne uvažujúci prokurátor by na základe zhromaždených dôkazov obvinenia nevzniesol.

Clintonovej prezidentská kampaň Comeyho oznámenie privítala a vyjadrila nádej, že je tým celá záležitosť definitívne vyriešená. Republikánsky prezidentský uchádzač Donald Trump naopak závery vyšetrovania FBI skritizoval ako nesprávne a pomýlené.

Aféra s používaním Clintonovej súkromného e-mailového konta na služobné účely, známa aj ako EmailGate, vypukla koncom roku 2014. Ukázalo sa, že v časoch, keď Clintonová pôsobila ako ministerka zahraničných vecí USA, používala na pracovnú komunikáciu súkromný e-mail, aj keď mala k dispozícii aj e-mail na zabezpečenom vládnom servere.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Hilary Clintonová