Farage po brexite povzbudzuje ďalšie štáty, aby odlišli z "umierajúcej" EÚ

Odchádzajúci šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyhlásil, že po odchode z funkcie straníckeho lídra má v pláne pomáhať ďalej v kampaniach jednotlivých štátov pokúšajúcich sa o vystúpenie z Európskej únie. Farage povedal, že projekt súčasnej EÚ "zomiera".

06.07.2016 15:25 , aktualizované: 16:44
Veľká Británia, brexit, Nigel Farage, Foto: ,
Nigel Farage tvrdí, že projekt súčasnej EÚ zomiera a štátom, ktoré chcú z EÚ odísť, pomôže s ich kampaniami.
debata (32)

„Podľa mňa Británia urobila to, že otvorila dvere ukončeniu európskej politickej únie,“ uviedol Farage novinárom v Štrasburgu, kde je UKIP členom Európskeho parlamentu.

„Naozaj mám pocit, že náš výsledok prináša lúč nádeje hnutiam po celej Európskej únii,“ vyhlásil Farage a na mysli mal výsledok britského referenda, keď si občania zvolili odchod z únie. Farage potom citoval prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých stúpa podpora odchodu z EÚ v Dánsku, Holandsku, Českej republike a Taliansku.

„Nič už nebude také ako predtým. Naozaj som presvedčený, že tento projekt, projekt Európskej únie, teraz umiera,“ povedal podľa agentúry DPA končiaci šéf UKIP a dodal, že novú krízu v eurozóne očakáva v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch.

„Budem pracovať so stranami a politickými hnutiami po celom zvyšku Európy a aj s tým, kto chce naspäť získať nezávislosť,“ dodal v Štrasburgu Farage, zástanca brexitu v referende z 23. júna, keď 52-percentná väčšina britských voličov hlasovala za vystúpenie z EÚ.

Farage oznámil odstúpenie z funkcie predsedu UKIP v pondelok 4. júla. Povedal, že dosiahol svoj cieľ, keď zabezpečil, aby Británia hlasovala za odchod z únie. Dodal však, že si ponechá kreslo v Európskom parlamente.

Euroskeptik Farage (52) viedol pravicovú stranu celkovo desať rokov. Vyhlásil, že po hlasovaní krajiny za brexit sa chce sústrediť na súkromný život. Výsledok referenda „znamená, že som naplnil svoje politické ambície“, vysvetlil Farage.

Jeho prekvapujúce odstúpenie prišlo v búrlivom období britskej politiky. Odstúpenie totiž deň po referende oznámil aj premiér David Cameron, keďže jeho kampaň za zotrvanie Británie v EÚ zlyhala.

Rolu zloducha v europarlamente si užíva a bude mu chýbať

Odstupujúci šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage povedal, že mu bude chýbať rola zloducha, ktorú zastáva v Európskom parlamente, kým Británia Európsku úniu opustí. Dovtedy chce zotrvať vo funkcii europoslanca, aby „dohliadol na to, že Británia dostane dobrú obchodnú dohodu s úniou“.

Farage vyhlásil, že si krik a bučanie zo strany svojich oponujúcich kolegov nesmierne užíval, takže to je to, čo mu bude z osobného hľadiska raz chýbať. Svoje zotrvanie v europarlamente zdôvodnil potrebou dohľadu nad zdĺhavým rokovaním, ktoré nastane pred brexitom. Varoval pred tým, aby Londýn uzavrel s Bruselom podobnú dohodu ako Nórsko.

Krajina, ktorej obyvatelia naposledy v roku 1994 odmietli v referende vstup do EÚ, má pomerne voľný prístup na úniové trhy. Ale musí rešpektovať okrem iného voľný pohyb osôb, ktorý umožňuje občanom EÚ ľubovoľne sa sťahovať do Nórska. Lídri EÚ dali najavo, že pokiaľ by si Británia chcela zachovať voľný obchod s EÚ, potom bude musieť prijať rovnaké podmienky.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Nigel Farage #Brexit