Manningová, odsúdená v afére WikiLeaks, sa pokúsila o samovraždu

Bývalú vojačku americkej armády Chelsea Manningovú, ktorá si odpykáva trest väzenia v súvislosti so zverejnením utajovaných vládnych dokumentov, hospitalizovali po pokuse o samovraždu. Informovala o tom televízia CNN s odvolaním sa na vlastné zdroje.

07.07.2016 10:05
debata (10)

Hovorca americkej armády plukovník Patrick Seiber pre CNN potvrdil, že Manningovú hospitalizovali 5. júla. Po krátkom pobyte v nemocnici ju znova previezli do väznice na základni Fort Leavenworth v americkom štáte Kansas, kde si odpykáva trest. Príčinu hospitalizácie Seiber neuviedol. Väzenkyňu však naďalej monitorujú.

Advokáti odsúdenej uviedli, že vedenie väzenského zariadenia im odmieta podať informáciu o zdravotnom stave ich mandantky. Bez správ sú aj príbuzní.

Odsúdená – ešte ako Bradley Manning, pracujúci ako armádny spravodajský analytik v Bagdade – vyniesla viac ako 700 000 vojenských a diplomatických dokumentov, ako aj videomateriálov týkajúcich sa vojenskej operácie Spojených štátov v Iraku v rokoch 2009–10. Zverejnené boli na internetovom portáli WikiLeaks.

Manninga zatkli v roku 2010 v Iraku, odkiaľ ho neskôr previezli na americkú vojenskú základňu v Kuvajte. V roku 2013 ho odsúdili na 35 rokov väzenia za špionáž, neoprávnené nakladanie s utajovanými informáciami, predovšetkým americkými diplomatickými správami, a ich zverejňovanie na webe WikiLeaks.

V tom čase bol tento únik informácií považovaný za najväčší. Tento „rekord“ neskôr prekonal Edward Snowden, ktorý z americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) vyniesol viac ako 1,7 milióna dokumentov.

Manning svoje konanie zdôvodnil tým, že chcel upozorniť verejnosť na „nečestnú“ politiku Washingtonu a konanie amerických jednotiek, ktoré zapríčinilo smrť irackých civilistov.

V roku 2013 Manning oznámil svoj zámer podstúpiť operáciu na zmenu pohlavia a žiadal, aby ho oslovovali ženským menom Chelsea. Vlani vo februári náčelníčka vojenskej nemocnice Fort Leavenworth, plukovníčka Erika Nelsonová, Manningovi oficiálne povolila začať s hormonálnou liečbou zameranou na zmenu pohlavia.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Wikileaks