Dezertérov z tzv. Islamského štátu uvarili zaživa

Americká televízia Fox s odvolaním sa na očitých svedkov informovala, že bojovníci teroristickej organizácie Islamský štát (IS) popravili uvarením zaživa siedmich svojich kolegov, čo mal byť pre nich trest za dezerciu z bojov o iracké mesto Fallúdža.

07.07.2016 13:56
debata (21)

Mesta Fallúdža sa koncom júna zmocnili iracké vládne sily, ktorých postup počas päť týždňov trvajúcej ofenzívy podporovali i nálety spojeneckých lietadiel.

Iránska tlačová agentúra FARS informovala, že islamisti siedmich svojich vojakov, ktorí z bojiska vo Fallúdži ušli, potrestali tak, že ich telá so spútanými nohami a rukami dali ponoriť do kotla s vriacou vodou.

Podľa dostupných správ ďalších 19 vojakov islamistických jednotiek bolo popravených zastrelením za to, že sa vyhýbali bojom vo fallúdžskych štvrtiach Šuhadá a Nasaf.

Boje o Fallúdžu sa začali 22. mája a trvali do 26. júna. Pred záverečným ťažením vládnych síl sa z mesta podarilo ujsť asi 500 islamistov, uviedol dnes pre agentúru AP nemenovaný zdroj v irackej armáde. Ďalších približne 1000 ich ušlo pred zavŕšením operácie, ktorej cieľom bolo dobytie mesta Ramádí vládnymi silami.

Podľa agentúry Reuters po ústupe islamistov z Fallúdže badať v meste stopy po zverstvách, ktoré tam IS páchal od roku 2014, keď sa Fallúdže zmocnil. V médiách sa napríklad objavili fotografie klietok, v ktorých väznili svojich zajatcov.

Experti OSN medzičasom uviedli, že obyvatelia Fallúdže sa budú môcť domov vrátiť zrejme až v auguste, pretože budovy v meste sú bojmi veľmi poničené a nastražené bombové nálože sú pre civilistov veľkým rizikom.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #poprava #Fallúdža #Islamský štát