Orbán žiada EÚ, aby sa vyrovnala s kritikou

Maďarský premiér Viktor Orbán žiada koniec "idealizácie európskeho projektu". V príspevku pre vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napísal, že Európska únia sa už nesmie vyhýbať kritickým otázkam tak, že skeptikom odporučí návštevu vojenských cintorínov a zdôrazni tak príspevok EÚ k mieru, informovala tlačová agentúra DPA.

11.07.2016 07:10
debata (14)

„Na ďalšiu existenciu EÚ nestačí historická pravda,“ uviedol Orbán. V článku okrem toho požaduje, aby dostali národné štáty v únii znova väčšiu váhu.

Základnou úlohou EÚ je ochranou svojich vonkajších hraníc znova nastoliť pocit bezpečia svojich občanov, uviedol Orbán. Výstavbou hraničnej bariéry v lete minulého roka si Maďarsko podľa neho splnilo svoju európsku povinnosť. „Tým sme aspoň na našom úseku hraníc ochránili životný a hospodársky model Európanov,“ citovala ho DPA.

Hlavným dôvodom krízy EÚ je podľa šéfa maďarskej vlády to, že sa stalo zvykom porušovanie predpisov týkajúcich sa rozpočtovej disciplíny a zabezpečenia hraníc „s tichým súhlasom“ Európskej komisie. Tým sa ohrozujú dva najväčšie európske výdobytky, „spoločná mena a Schengenom chránený vnútorný trh“, dodal Orbán.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Viktor Orbán
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy