„Vítam signály Ruska, že chce uplatniť opatrenia znižujúce riziko,“ citovala Stoltenberga tlačová agentúra DPA. „Je to niečo, čo spojenci (z NATO) presadzujú už dlho. Teším sa na ďalšie rokovania v tejto veci s Ruskom.“
Podľa šéfa NATO ide o využívanie transpondérov, ktoré umožňujú automatickú identifikáciu lietadla vo vzdušnom priestore pre potreby riadenia letovej prevádzky. NATO sa sťažovalo, že ruské stíhačky lietajú s vypnutými transpondérmi, v dôsledku čoho sú neidentifikovateľné pre civilné radary.
Stoltenberg dodal, že napriek rokovaniam pretrvávajú medzi NATO a Ruskom „hlboké a vytrvalé nezhody“, a to najmä vo veci krízy na Ukrajine. V tejto záležitosti „sa naše mysle dnes nestretli“.
Ruský veľvyslanec pri NATO Alexandr Gruško podľa tlačovej agentúry TASS potvrdil, že jeho krajina je pripravená rokovať so západnou vojenskou alianciou o povinnom využívaní transpondérov pri preletoch nad pobaltskými štátmi.
Veľvyslanci pri NATO sa s Gruškom naposledy stretli v apríli, po takmer dvojročnej prestávke. Dnes ho informovali o rozhodnutí summitu NATO vyslať na budúci rok do Estónska, Lotyšska, Litvy a Poľska, ktoré sa cítia byť ohrozené Moskvou, štyri mnohonárodné vojenské prápory. Stoltenberg povedal, že dialóg s Ruskom bude pokračovať, ale o termíne alebo formáte ďalšieho stretnutia nebolo zatiaľ rozhodnuté.
Ruský prezident Vladimir Putin, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande spolu v stredu telefonicky hovorili o konflikte na východe Ukrajiny. „Vyjadrili spoločné želanie pokračovať v konštruktívnom dialógu a prijať konkrétne opatrenia na posilnenie dôvery medzi Ruskom a NATO,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení.