„Považujem za absolútne nemysliteľné udeľovať žiadateľom o azyl pracovné povolenia. Bolo by to vyzývanie ľudí v krízových štátoch, aby prišli do Rakúska,“ povedal Sobotka. „Tunajší pracovný trh by to nezvládol – máme 500 000 nezamestnaných a len 50 000 voľných miest.“
Brusel predstavil v stredu návrhy na dokončenie reformy spoločného azylového systému EÚ, ktorých súčasťou sú podľa agentúry DPA i opatrenia s cieľom zastaviť zneužívanie terajších pravidiel azylantmi, snažiacimi sa usídliť v tých najštedrejších krajinách. Jedným z opatrení by malo byť zavedenie pravidla, že azylant má získať prístup na pracovný trh v priebehu šiestich mesiacov od podania žiadosti o priznanie ochrany.
Sobotka v rozhovore pre Die Welt uviedol, že v Rakúsku naďalej platí rozhodnutie neprijať v tomto roku viac ako 37 500 azylantov. Do konca júna podľa neho rakúske orgány dostali približne 25 700 žiadostí o azyl, z ktorých 22 100 prešlo do ďalšieho konania.
Minister predpokladá, že uvedená hranica nebude dosiahnutá vzhľadom na uzatvorenie tzv. západobalkánskej migračnej trasy. „Okrem toho bude Rakúsko s podporou polície a armády pomáhať Maďarsku, aby lepšie ochránilo srbsko-maďarskú hranicu,“ vyjadril sa Sobotka. „Výmenou za to očakávame, že Maďarsko bude prijímať späť utečencov z Rakúska. Na tomto práve pracujeme,“ dodal.