Tohtoročný jún bol celosvetovo najteplejším v histórii merania

Predchádzajúci mesiac bol najteplejším júnom, aký kedy hydrometeorológovia zaznamenali, a zároveň 14. mesiacom v poradí, v ktorom padli globálne teplotné rekordy, tvrdia americkí vedci.

20.07.2016 09:21
debata (8)

Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA), ktorý cituje stanica BBC, totiž oznámil, že celosvetová teplota morí bola v júni nepatrne vyššia než vlani v rovnakom čase, zatiaľ čo teplota na súši zostala nezmenená.

NOAA vedie hydrometeorologické záznamy od roku 1880. Väčšina vedcov pripisuje dané zistenia skleníkovým plynom a zároveň varuje, že za mnohými prírodnými katastrofami po celom svete je čiastočne klimatická zmena.

Úhrnná priemerná teplota povrchu celosvetovej súše a oceánu bola v júni o 0,9 stupňa Celzia nad priemerom celého 20. storočia, ktorý predstavuje 15,5 stupňa Celzia, uvádza NOAA. Najteplejším zaznamenaným rokom bol vlaňajšok.

Jún 2016 bol o 0,02 stupňa Celzia teplejší než júnový rekord z minulého roka. Rekordné teploty boli zaznamenané na väčšine územia Ruska, v severnej časti Austrálie, na juhozápade USA, ako aj v Brazílii a Indonézii.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #teplotné rekordy #extrémne horúčavy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy