Mayová je pripravená použiť jadrové zbrane aj za cenu nevinných obetí

Britská premiérka Theresa Mayová prvýkrát od nástupu do funkcie vystúpila v parlamente. Pred poslancami Dolnej snemovne obhajovala obnovu flotily štyroch ponoriek, ktoré nesú jadrové strely Trident. Podľa Mayovej sa Británia nemôže vzdať jadrových zbraní, pretože vo svete stále čelí hrozbám. Proti projektu vystúpil šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn.

18.07.2016 20:00
theresa mayová Foto: ,
Britská premiérka Theresa Mayová obhajuje doktrínu jadrového odstrašenia.
debata

„Hrozby pre Spojené kráľovstvo nezmizli,“ povedala Mayová. Za zdroj nebezpečenstva označila ruského prezidenta Vladimira Putina, alebo krajiny ako je Severná Kórea, ktoré nelegálne vyvíjajú jadrové zbrane.

Podľa premiérky by bolo „nanajvýš nezodpovedné“ zbaviť sa schopnosti reagovať na hrozby vo svete, zvlášť keď Británia nesie zodpovednosť aj za bezpečnosť svojich spojencov. „Keby sme sa zbavili jadrových zbraní, späť už ich nezískame,“ povedala.

Mayová tiež odmietla kritiku, že udržiavanie flotily štyroch ponoriek s jadrovými hlavicami je príliš nákladné. Náhrada všetkých štyroch plavidiel podľa nej počas 35 rokov ich životnosti sa bude rovnať len 0,2 percentám britských štátnych výdavkov v rovnakom období. Premiérka nesúhlasí ani so zmenšovaním flotily. „Neobetujem bezpečnosť pre falošné úspory,“ povedala.

Mayová tiež uviedla, že je pripravená jadrové zbrane použiť, aj keby to malo znamenať smrť tisícov nevinných. „Odstrašovanie našich nepriateľov spočíva v tom, že vedia, že sme pripravení ich (jadrové zbrane) použiť,“ povedala.

Šéf najsilnejšej opozičnej strany Corbyn naopak apeloval na poslancov, aby obnovu flotily nepodporili. Podľa neho by sa Británia mala jednostranne rozhodnúť pre zrušenie vlastného jadrového arzenálu. Corbyn pritom označil za chybnú samotnú doktrínu jadrového odstrašenie.

„Hrozba masovou vraždou nie je legitímny spôsob, ako sa správať v medzinárodných vzťahoch,“ povedal Corbyn. Zdôraznil, že exitencia britského jadrového arzenálu nijako nezabránila vzostupu teroristickej skupiny Islamský štát alebo v 90. rokoch vojnám a vojnovým zločinom na Balkáne.

Corbynov postoj k jadrovým zbraniam však spochybnil labouristický poslanec Neil Coyle. Podľa BBC sa tak ukazuje, že labouristi sú v prístupe k britskému nukleárnemu arzenálu rozdelení.

debata chyba
Viac na túto tému: #Trident #Theresa Mayová #jadrové ponorky #jadrové odstrašenie