Lajčák pre Deutsche Welle vysvetľuje postoj SR k moslimským utečencom

22.07.2016 13:10
lajcak
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vysvetľoval v relácii Conflict Zone okrem iného aj postoj Slovenska k moslimským utečencom. Autor:

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák sa ocitol v paľbe nepríjemných otázok novinára nemeckej televíznej stanice Deutsche Welle.

Tim Sebastian, ktorý vedie reláciu Conflict Zone, začal rozhovor so šéfom slovenskej diplomacie, ktorého predstavil ako ministra zahraničných vecí predsedajúcej krajiny EÚ, otázkami k situácii v Turecku. Lajčák objasnil postoj únie, ktorá najprv podporila prezidenta Erdogana, ale teraz sa jasne vyjadrila, že v oblasti ľudských práv sú hranice, ktoré nemožno prekročiť.

Najostrejšiu pasáž rozhovoru otvoril novinár otázkou: „Vaša krajina prináša nejednotu a nedôveru do Európskej únie, prečo?“ pýta sa šéfa slovenskej diplomacie a vymenúva opatrenia, za ktoré kritizuje Európska únia Slovensko už niekoľko mesiacov. Nemecký novinár vyčítal šéfovi rezortu diplomacie SR odmietavý postoj k povinným kvótam na migrantov a hovoril o diskriminácii na základe vierovyznania.

Miroslav Lajčák argumentoval, že zo Slovenska nikto nikdy nevyhostil žiadneho človeka na základe vierovyznania a tieto vyhlásenia treba vnímať vo svetle predvolebnej kampane. Slováci podľa neho potrebujú čas na to, aby sa s novou skúsenosťou vysporiadali.

Novinár citoval slová premiéra Roberta Fica o tom, že Slovensko nikdy neprijme jediného moslimského utečenca. Keď mu Lajčák povedal, že by sa mal opýtať na tému priamo premiéra Fica, Tim Sebastian zareagoval, že šéf diplomacie je súčasťou jeho vlády – mal by na podobné otázky vedieť odpovedať sám a za kontroverzné slová Roberta Fica nesie kolektívnu zodpovednosť celá vláda.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#utečenci #kvóty #Miroslav Lajčák #Deutsche Welle
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku