Karadžič sa odvolal proti 40-ročnému väzeniu

22.07.2016 13:21
Radovan Karadžič, súd, Haag, Bosna a...
Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič. Autor:

Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič podal odvolanie voči marcovému rozsudku Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ho odsúdil za genocídu a ďalšie trestné činy.

V odvolaní argumentuje, že nemal spravodlivý proces a že sudcovia OSN urobili sériu chýb, keď dospeli k tomu, že je vinný.

Karadžič v odvolaní vymenúva 50 údajných chýb, ktoré podľa neho, viedli k pochybeniu spravodlivosti. Tvrdí, že tieto chyby „porušili prezumpciu neviny, vyústili do nezvládnuteľného procesu a znemožnili spravodlivý proces“, cituje Karadžiča agentúra AP.

V marci tohto roku ICTY odsúdil 71-ročného Karadžiča na 40 rokov väzenia. Tribunál dospel k záveru, že Karadžič je zodpovedný za zverstvá spáchané bosnianskosrbskými silami počas vojny v rokoch 1992 – 1995, ktorá si vyžiadala približne 100 000 mŕtvych.

Karadžič, ktorý vždy trval na svojej nevine, požaduje zbavenie viny alebo nový proces.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#genocída #Radovan Karadžič #trestný čin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku