Putin zaslal sústrastný telegram nielen Merkelovej, ale aj bavorskému premiérovi Horstovi Seehofer. Vyjadril v súvislosti s piatkovou tragédiou hlbokú sústrasť občanom celého Nemecka.
Americký prezident Barack Obama prisľúbil Nemecku všetku pomoc, akú bude krajina potrebovať. „Ešte presne nevieme, čo sa tam stalo, ale pochopiteľne naše srdce cíti s tými, ktorí boli zranení,“ citovala Obamu agentúra Reuters. „Poskytneme všetku podporu, ktorá bude potrebná,“ doplnil americký prezident.
V Mníchove útočil Nemec iránskeho pôvodu.
Hollande: Bol to teroristický čin
Francúzsky prezident François Hollande označil piatkovú streľbu v Mníchove za teroristický čin. Podľa neho mal incident v Nemecku zasiať strach.
Mníchovská polícia pritom zatiaľ motív útoku nespresnila, podľa nej nie je možné vylúčiť terorizmus ani čin šialeného strelca. Hollande tiež sľúbil Nemecku francúzsku podporu.
„Teroristický útok, ktorý zasiahol Mníchov a pri ktorom bolo zabitých mnoho ľudí, je odporný čin vedený s cieľom vyvolať v iných krajinách aj v Nemecku strach,“ citoval Hollandea denník Die Welt. Francúzsky prezident podľa denníka oznámil, že bude v sobotu o udalostiach hovoriť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Berlín sa podľa Hollandea môže spoľahnúť na podporu Paríža.
Iránske ministerstvo zahraničia odsúdilo útok v Mníchove
Iránske ministerstvo zahraničia odsúdilo útok v nákupnom centre v Mníchove. „Irán tento čin odsudzuje a vyjadruje solidaritu s nemeckým národom a vládou,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva Báhrám Ghasem. Išlo podľa neho o „vraždu bezbranných a nevinných“ ľudí. Proti takýmto činom nie je iná obrana, než „rozhodný a nevyberavý“ boj proti terorizmu, dodal.
Britský minister zahraničia Boris Johnson je streľbou v Mníchove šokovaný a vyjadril súcit s obeťami násilia. „Som šokovaný a zarmútený mníchovskou streľbou. Moje myšlienky sú v tejto chvíli s obeťami, s ich drahými a s celým Nemeckom,“ Johnson na twitteri.