Clintonová mení históriu. Demokrati ju vyslali do prezidentských volieb

Americká Demokratická strana v utorok na svojom zjazde vo Filadelfii podľa očakávania oficiálne nominovala bývalú prvú dámu USA a niekdajšiu šéfku diplomacie Hillary Clintonovú za svoju prezidentskú kandidátku vo voľbách, ktoré sa budú konať 8. novembra.

27.07.2016 07:24
DEM 2016 Convention Foto: ,
Clintonová sa stala prvou ženou v histórii Spojených štátov oficiálne nominovanou na prezidentskú kandidátku jednej z dvoch hlavných strán.
debata (19)

Exministerka zahraničných vecí USA sa tak stala vôbec prvou ženou v histórii Spojených štátov oficiálne nominovanou na prezidentskú kandidátku jednej z dvoch hlavných strán. Štvordňový nominačný zjazd Demokratickej strany sa vo Filadelfii začal v pondelok.

Zástupcovia viac ako 4 700 delegátov zo všetkých 50 štátov a šiestich teritórií na ňom v utorok postupne oznamovali počty hlasov delegátov odovzdaných obom kandidátom. Bývalej senátorke štátu New York Clintonovej sa podarilo prekročiť potrebných 2383 hlasov delegátov pri oznámení výsledkov z amerického štátu Južná Dakota.

Porazený vermontský senátor Bernie Sanders napokon podľa očakávania oficiálnu procedúru hlasovania v závere prerušil. V rámci symbolického gesta, ktorým Sanders vyjadril jednotu v strane, sa ujal mikrofónu a vyzval k voľbe Clintonovej aklamáciou, čiže jednomyseľným schválením bez hlasovania, čím definitívne potvrdil jej víťazstvo.

Agentúra AP upozornila, že podobne sa zachovala sama Clintonová pred ôsmimi rokmi, keď takto symbolicky posunula vpred svojho vtedajšieho rivala a súčasného prezidenta Baracka Obamu. Jednomyseľné odhlasovanie následne oficiálne potvrdila moderátorka zjazdu, kongresmanka Marcia Fudgeová a vyhlásila Clintonovú za demokratickú prezidentskú kandidátku, na čo zazneli v sále búrlivé ovácie.

Bývalý americký prezident Bill Clinton zareagoval na nomináciu svojej manželky odkazom na Twitteri: „Som na teba tak hrdý, Hillary.“

Clinton bol jedným z hlavných rečníkov utorňajšieho nominačného zjazdu Demokratickej strany. Svoj prejav otvoril spomienkou na situáciou, keď stretol svoju manželku Hillary Clintonovú. „Na jar v roku 1971 som stretol dievča,“ začal. Pokračoval popisom ich prvého stretnutia v školskej knižnici a ďalej príbehmi z Clintonovej života, ktorý podľa neho zasvätila verejnej službe.

Clinton bol jedným z hlavných rečníkov... Foto: Reuters, MIKE SEGAR
Bill Clinton, Clinton bol jedným z hlavných rečníkov nominačného zjazdu Demokratickej strany.

Uviedol, že jeho manželka venovala celý svoj život tomu, aby pomáhala zlepšovať životy iných ľudí. Uviedol množstvo príkladov Clintonovej práce s deťmi a ženami s tým, že zašiel až do čias, keď boli obaja ešte študenti. Bývalú prvú dámu ďalej označil za najväčšiu iniciátorku zmien a šampiónku v oblasti práv žien a LGBTI ľudí. „Táto žena sa nikdy neuspokojila so statusom quo pri ničom,“ povedal. „Vždy chcela posúvať veci vpred. Taká jednoducho je.“

Okrem Clintona sa prítomným na zjazde prihovorila aj bývalá ministerka zahraničných vecí Spojených štátov a prvá žena v tomto úrade Madeleine Albrightová. Vo svojom prejave spochybnila schopnosti republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa viesť Spojené štáty na medzinárodnej úrovni.

Trump už podľa nej „narobil dostatočnú škodu len tým, že kandidoval za prezidenta“. Realitný magnát sa podľa nej vyznačuje „zvláštnym obdivom k diktátorom“ a jeho novembrové víťazstvo „by bolo darom“ ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Rečnili politici, občianski aktivisti a celebrity

Bývalý americký prezident Jimmy Carter vyjadril Clintonovej podporu prostredníctvom odvysielaného video posolstva. Zhodnotil, že v súčasnosti sú „nebezpečné časy“ a krajina potrebuje niekoho so „silným srdcom“, hlbokým porozumením problémov a „pevnou rukou“. Na zjazde tiež vystúpilo množstvo rečníkov, politikov, občianskych aktivistov či televíznych a hudobných hviezd vrátane herečky Meryl Streepovej či hudobníčky Alicie Keys.

V závere sa prostredníctvom video prenosu demokratom v sále prihovorila aj samotná Clintonová. „Práve sme urobili dosiaľ najväčšiu trhlinu v sklenenom strope,“ vyhlásila a poďakovala sa všetkým, ktorí spolupracovali na kampani. „Toto je vaše víťazstvo. Toto je vaša noc.“

Dievčatám, ktoré sa v utorok neskoro večer mohli pozerať na televízny prenos zjazdu demokratov odkázala: „Môžem sa stať prvou ženou prezidentkou, jedna z vás však bude ďalšia.“ Clintonovej vystúpenie, počas ktorého oficiálne prijme nomináciu demokratov na prezidentskú kandidatúru, je naplánované na štvrtok, posledný deň zjazdu.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Hillary Clinton #americké prezidentské voľby