Podľa jeho slov ide o „niektorých sudcov a prokurátorov“, ktorí sú súčasťou Gülenovho hnutia a aktuálne sa zdržiavajú v Nemecku. „Aj ich vydanie je potrebné,“ vyhlásil turecký minister zahraničných vecí.
Turecko už skôr vyzvalo Spojené štáty, aby vydali muža, ktorý akúkoľvek zodpovednosť za pokus o puč v Turecku odmieta. Washington však pred posúdením takejto žiadosti žiada od Ankary predloženie dôkazov o Gülenovej vine.
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na „umiernenosť“ po neúspešnom pokuse o štátny prevrat. Akokoľvek je postup proti pučistom v právnom štáte oprávnený, princíp primeranosti „musí byť zaručený za každých okolností“, konštatovala.
Na margo hlasov z Ankary volajúcich o vydanie osôb z Nemecka sa šéfka spolkovej vlády vyjadrila zdržanlivo. Nemecko je v tejto záležitosti viazané konaním právneho štátu a musí rešpektovať princípy právneho štátu, dodala podľa tlačovej agentúry DPA Merkelová.
Kazateľovo hnutie má aktivistov aj v Rakúsku, a to predovšetkým v redakcii tamojšej pobočky novín Zaman, Mierovom inštitúte pre dialóg a vzdelávacom zariadení Phoenix vo Viedni, uviedol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.