Turecko hrozí: Do októbra bez víz do EÚ, inak skončí migračná dohoda

, 31.07.2016 20:02, aktualizované: 21:36

Ak tureckí občania nebudú môcť najneskôr do októbra cestovať do členských štátov Európskej únie bez víz, potom Ankara nemôže garantovať aplikáciu dohody s Európskou úniou o migrantoch z 18. marca.

Vyplýva to z rozhovoru, ktorý pre pondelkové vydanie mienkotvorného nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) poskytol šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu a o ktorom s predstihom informovalo internetové vydanie denníka Bild.

Podľa ministrových slov je dohoda efektívna, pretože Turecko prijalo veľmi vážne opatrenia, okrem iného v boji proti prevádzačom.

Súčasne však turecký minister zahraničných vecí varoval, že „to všetko je závislé od zrušenia vízovej povinnosti pre našich občanov, ktoré je takisto predmetom dohody z 18. marca“.

Čavušoglu ubezpečil, že nejde o hrozbu, avšak dodal, že "ak nedôjde k liberalizácii vízovej povinnosti, budeme nútení odstúpiť od readmisnej dohody a dohody z 18. marca.

Turecká vláda, ako zdôraznil šéf diplomacie pre FAZ, očakáva „konkrétny termín“ liberalizácie vízovej povinnosti. „Môže to byť začiatok alebo stred októbra, avšak očakávame fixný termín,“ konštatoval.

EK: Nenecháme sa zastrašiť

Hovorkyňa Európskej komisie podľa agentúry DPA túto hrozbu v reakcii dôrazne odmietla. Európska komisia sa nenechá novými hrozbami z Ankary ovplyvniť. Tureckí občania budú vízovej povinnosti zbavení až potom, čo budú splnené všetky podmienky, povedala hovorkyňa podľa nemeckej agentúry. „Turecko sľúbilo, že stanovené úlohy vykoná a my počkáme, až svoje záväzky splní,“ dodala.

#utečenci #migračná kríza #Mevlüt Çavuşoglu #dohoda EÚ-Turecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku