Vo Francúzsku sa rozlúčili s kňazom zavraždeným islamistami

Týždeň po útoku spáchanom dvojicou džihádistov v chráme v Saint-Etienne-de-Rouvray vo francúzskej Normandii sa v utorok v katedrále Notre-Dame v Rouene konala pohrebná omša zavraždeného kňaza Jacqua Hamela. Obrady sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia: pred vstupom do katedrály sa každý z hostí musel podrobiť kontrole.

02.08.2016 16:01
Francúzsko, pohreb, kostol, Notre-Dame v Rouene Foto: ,
Omšu celebroval rouenský arcibiskup Dominique Lebrun.
debata (9)

V katedrále v Rouene bolo z bezpečnostných dôvodov len do 2000 smútočných hostí. Prítomný bol minister vnútra Bernard Cazeneuve, exminister zahraničných vecí Laurent Fabius, zástupcovia kresťanských cirkví, židovskej obce i moslimskej komunity. Prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky priebeh omše pred katedrálou v daždi sledovali ďalšie stovky veriacich i neveriacich.

Truhlu s telom zavraždeného vniesli do katedrály krátko pred 14.00 h SELČ v procesii kňazov a položili priamo na zem, pred oltár. Počas omše bola na truhle biela alba s červenou štólou. Rovnaká alba bola aj na kríži pri oltári ako symbol kňazovej násilnej smrti.

Omšu celebroval rouenský arcibiskup Dominique Lebrun. Na úvod svojho príhovoru sa Lebrun poďakoval židovskej a moslimskej komunite za prejavy sústrasti. Dodal tiež, že „sme sa tu zhromaždili tak, ako by sa to Jacquovi Hamelovi nebolo páčilo: slávnostne, s osobnosťami a davom, pred kamerami“. Poznamenal však, že kňazovi by sa páčilo, že smútoční hostia vytvárajú spoločenstvo, komunikujú, sú k sebe pozorní a nikoho spomedzi seba nevylučujú.

Arcibskup Lebrun dnes dopoludnia na tlačovej konferencii vyzdvihol rozhodnutie Hamelových príbuzných, aby počas omše zaznela pasáž z Evanjelia sv. Matúša, známa ako „kázanie na Hore“, v ktorej Ježiš hovorí: „Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú.“ S krátkym príhovorom v katedrále vystúpila sestra zavraždeného Roselyne, ktorá vyzvala: „Naučme sa žiť spolu, svet tak veľmi potrebuje nádej“.

Jedna z kňazových neterí v príhovore spomínala, že po útokoch v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo na svoju stránku na Facebooku napísala želanie: „Och, Bože, len aby sme si dokázali zachovať toleranciu a zdravý rozum“. „Nikdy by som nepomyslela, že túto vetu si budem musieť opakovať s toľkou silou a presvedčením. Ale urobím to,“ dodala.

Francúzske médiá informovali, že po obradoch v rouenskej katedrále sa uskutoční pohreb na nezverejnenom mieste. Podľa vyhlásenia diecézy uloženie tela sa uskutoční v úzkom rodinnom kruhu. Pohrebné obrady sa nemohli konať v kostole v Saint-Etienne-de-Rouvray, pretože bol útokom znesvätený a momentálne ani neslúži svojmu účelu, uviedol na svojej webovej stránke denník Le Parisien.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #pohreb #kňaz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy