Jeho kritika rodiny kapitána Humayuna Khana, ktorého zabili v roku 2004 v Iraku, si vyslúžila tvrdé odsúdenie zo všetkých strán. Škandál pre Trumpa prišiel v čase, keď ho demokratická súperka Hillary Clintonová opäť predbehla v prieskumoch.
Bývalej ministerke zahraničných vecí podľa všetkého pomohol minulotýždňový stranícky zjazd. Podľa priemeru prieskumov na stránke Real Clear Politics teraz Clintonová nad Trumpom vedie o 4,4 percenta. Ešte pred niekoľkými dňami bola situácia opačná a republikán porážal demokratku približne o jedno percento.
A to ešte podľa experta na politickú komunikáciu Allana Loudena Clintonová až tak úplne svoj prejav na zjazde nezvládla. " Keby stavila na kratšiu reč, menej politiky a viac autentických postojov, už teraz mohla Trumpa zničiť a ešte oveľa výraznejšie si polepšiť v prieskumoch,“ reagoval pre Pravdu expert z univerzity vo Wake Forrest v Severnej Karolíne.
Do istej miery dávajú Loudenovi za pravdu čísla z prieskumu televízie CNN. Podľa výskumu 44 percent opýtaných označilo Clintonovej prejav za excelentný alebo dobrý. V roku 2008 však až 64 percent ľudí takto hodnotilo reč súčasného vládcu Bieleho domu Baracka Obamu, keď prijímal prezidentskú nomináciu.
Kritika Trumpa
Trump od minulého roku, keď spustil prezidentskú kampaň, skritizoval takmer každého. Pre svojich oponentov má hlavne urážky. No jedna vec je ničiť politických súperov a druhá zaútočiť na rodičov zabitého amerického vojaka. Ghazala a Khizr Khanovci vystúpili na demokratickom kongrese. Moslimská rodina tvrdo kritizovala Trumpa za jeho predchádzajúce vyjadrenia na adresu imigrantov.
Miliardár síce Khanovcom odkázal, že je mu ľúto ich syna, ale naznačil, že matka zomretého vojaka na demokratickom konvente neprehovorila, lebo to možno mala ako moslimka zakázané. Trump sa tiež sťažoval, že Khizr Khan na neho nenávistne zaútočil, na čo vraj nemal právo. A že aj on priniesol obete, keď vytvoril tisíce pracovných miest ako podnikateľ. Zároveň začali Trumpovi stúpenci šíriť fámy, že kapitán Humayun Khan mal kontakty na radikálne Moslimské bratstvo či na džihádistov zo Saudskej Arábie. Republikánsky nominant na prezidenta sa od tejto ohováračskej kampane nedištancoval.
"Nemôžem už viac zdôrazniť, ako hlboko nesúhlasím s vyhlásením pána Trumpa,“ reagoval republikánsky senátor John McCain. "Dúfam, že Američania pochopia, že tieto poznámky nereprezentujú pohľad našej Republikánskej strany, našich predstaviteľov alebo kandidátov,“ vyhlásil McCain, ktorý pochádza z vojenskej rodiny a strávil niekoľko rokov vo vietnamskom zajateckom tábore.
Aj ďalší vysokopostavení republikáni Trumpa za jeho slová na adresu Khanovcov priamo či nepriamo kritizovali. Miliardár McCainovi odkázal, že na neho útočí len preto, lebo sa uchádza o znovuzvolenie za arizonského senátora.
Voľby sú vraj zmanipulované
Ale sám Trump podľa všetkého cíti, že teraz šliapol vedľa. Preto sa snaží meniť tému kampane. No opäť po svojom, s veľkou dávkou kontroverzie. Clintonovú na mítingu so svojimi stúpencami označil za diabla.
Trump to povedal v súvislosti s tým, že demokratku podporil jej hlavný súper z primárok ľavicový vermontský senátor Bernie Sanders. "Uzavrel zmluvu s diablom. Ona je diabol,“ vyhlásil Trump v štáte Ohio, kde robí kampaň. Republikán si tiež myslí, že prezidentské voľby 8. novembra môžu byť zmanipulované v jeho neprospech.
Podľa politológa Christophera Larimera zo Severoiowskej univerzity sa takýmito vyjadreniami Trump pokúša stmeliť tábor svojich stúpencov. "Stále hrá kartou, že je outsider. Snaží sa ťažiť z toho, že voliči sú frustrovaní zo súčasného politického systému,“ uviedol pre Pravdu Larimer.
Expert na americkú politiku Robert Y. Shapiro z Kolumbijskej univerzity si myslí, že Trumpove slová o manipulácii odrážajú aj jeho narcizmus.
"Zdá sa, že ho to vedie k tomu, že obviňuje iných za svoje zlyhanie,“ vysvetlil pre Pravdu Shapiro. "Vyhlásenie o voľbách je z podobného súdka. Najmä keď vezmeme do úvahy, že Trumpova kandidatúra sa možno rozpadá. Clintonová získava v prieskumoch verejnej mienky. A Trump čelí kritike za spor, ktorý vyvolal s rodinou Khanovcov,“ pripomenul expert.
Politológ William Howell z Chicagskej univerzity tvrdí, že sa nestáva, aby kandidáti mesiace pred voľbami hovorili, že hlasovanie bude zmanipulované. Podľa experta je však takýto prístup pre Trumpa bežný. "Môže to odrážať aj obavy, že v novembri pravdepodobne prehrá. Potrebuje na to nejaké ospravedlnenie, ktoré nemá nič spoločné s jeho neorganizovanou a polarizujúcou kampaňou,“ reagoval pre Pravdu Howell.