Ide o ďalší zo série podobných počinov tejto kontroverznej webovej stránky, ktorá v máji tohto roku zverejnila dva zoznamy novinárov akreditovaných v samozvaných proruských republikách vyhlásených na východe Ukrajiny v regióne Donbasu.
Zoznamy obsahovali mená novinárov, informácie o mieste ich trvalého pobytu, čísla ich telefónov a e-mailové adresy. Okrem ukrajinských žurnalistov na ňom figurovali aj spravodajcovia prestížnych zahraničných médií ako CNN, BBC, al-Džazíra, AFP, Reuters a New York Times.
Myrotvorec vtedy vyhlásil, že týmto spôsobom bojuje proti nepriateľom Ukrajiny. Novinári, pôsobiaci v takzvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, podľa tejto stránky „kolaborujú s bojovníkmi teroristických organizácií“.
Stránka najnovšie v noci nadnes zverejnila rozsiahly archív obsahujúci tisíce e-mailov. V niektorých z nich sú fotografie novinárov a kópie ich cestových dokumentov. Tieto citlivé materiály získala od nemenovaného „odpadlíckeho“ povstaleckého predstaviteľa. Autenticitu mailov nebolo bezprostredne možné nezávisle overiť.
Pôsobenie Myrotvorca vyvoláva na samotnej Ukrajine rozporuplné reakcie. Ukrajinský prezident Petro Porošenko zverejňovanie osobných údajov novinárov odsúdil. Niektorí ďalší predstavitelia však hodnotili počínanie stránky pozitívne.