USA vyzvali Rusko a Ukrajinu na zdržanlivosť v kauze Krymu

Spojené štáty vyzvali Rusko a Ukrajinu, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k nárastu napätia v súvislosti s najnovším vývojom na Krymskom polostrove. Informovala o tom vo Washingtone predstaviteľka amerického ministerstva zahraničných vecí Elizabeth Trudeauová. Rovnako Bezpečnostná rada OSN jednoznačne potvrdila svoj postoj ohľadom rešpektovania územnej celistvosti Ukrajiny zahŕňajúcej aj Krymský polostrov. Paríž a Berlín apelujú na obe krajiny znížiť napätie dialógom.

12.08.2016 07:14 , aktualizované: 07:25
debata (253)

Ruská tajná služba FSB v stredu informovala, že na Kryme sa podarilo predísť teroristickým útokom, ktoré pripravovala hlavná správa rozviedky ukrajinského ministerstva obrany. Ruský prezident Vladimir Putin následne vyhlásil, že za takýchto podmienok je nezmyselné stretávať sa v tzv. normandskom formáte. Na schôdzkach tohto formátu sa schádzajú lídri Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny, aby hodnotili vývoj v oblasti Donbasu a rokovali o nástrojoch na obnovenie mieru.

Trudeauová vyjadrila znepokojenie z rastu napätia na Kryme. Vyzvala všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali všetkých krokov – vrátane vyhlásení -, ktoré môžu situáciu zhoršiť. „Domnievame sa, že teraz nastal čas urobiť krok späť, znížiť napätie, zmierniť rétoriku a vrátiť sa k rokovaniam,“ uviedla.

Agentúra RIA Novosti vo svojej správe napísala, že na stretnutí s novinármi mala Trudeauová viacero výpadov na adresu Ruska, ale na otázku, či všetky provokácie súvisiace s Krymom podľa Washingtonu prichádzajú zo strany Ruska, predstaviteľka rezortu diplomacie povedala, že „by to takto necharakterizo­vala“.

Rusko v stredu obvinilo Ukrajinu z pokusu o ozbrojený útok na infraštruktúru anektovaného Krymského polostrova, pričom uviedlo, že pri incidente prišli o život dvaja Rusi – vojak a člen FSB.

„Zámerom tejto rozvratnej operácie bolo destabilizovať sociopolitickú situáciu v danej oblasti pred konaním miestnych volieb,“ vyhlásila FSB.

Kyjev obvinenia odmietol a označil ich za „fantazmagórie“ a „provokácie“. Ukrajinské stanovisko podporil aj úrad vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federicy Mogheriniovej. Ruský prezident Vladimir Putin na inkriminované udalosti reagoval prísľubom, že prikročí k posilneniu bezpečnosti v tomto regióne.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakcii na najnovší vývoj oznámil, že nariadil bojovú pohotovosť jednotkám ukrajinskej armády rozmiestneným pri hraniciach s Krymom a na kontaktnej línii v Donbase.

Rusko anektovalo Krym v roku 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča na pozadí masových demonštrácií za užšie vzťahy Kyjeva so Západom. Krátko na to vypuklo v dvoch východných oblastiach Ukrajiny povstanie proruských separatistov.

BR OSN potvrdila svoj postoj ohľadom celistvosti Ukrajiny zahŕňajúcej aj Krym

Bezpečnostná rada OSN v noci na piatok na svojom zasadnutí v New Yorku jednoznačne potvrdila svoj postoj ohľadom rešpektovania územnej celistvosti Ukrajiny zahŕňajúcej aj Krymský polostrov. Uviedol to na brífingu vyslanec Ukrajiny pri OSN Volodymyr Jeľčenko.

Ako s odvolaním sa na ukrajinského diplomata informovala televízia 112 Ukrajina, túto pozíciu nepodporili jedine zástupcovia Ruskej federácie.

Zasadnutie BR OSN venované najnovšiemu vývoju na Krymskom polostrove iniciovala ukrajinská delegácia na základe nariadenia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Paríž a Berlín apelujú na zníženie napätia dialógom

Francúzsko a Nemecko vyjadrili znepokojenie v súvislosti s vývojom situácie okolo Krymského polostrova a apelovali na Rusko a Ukrajinu, aby sa zdržali akcií, ktoré by mohli viesť k ďalšej eskalácii.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne vyjadrilo obavy z vývoja na Kryme a informovalo, že je v kontakte s ruskými i ukrajinskými predstaviteľmi. V snahe upokojiť situáciu na budúci pondelok do Ruska pricestuje nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, uviedol jeho rezort podľa agentúry DPA.

Paríž Rusko a Ukrajinu vyzval znížiť napätie vyvolané vývojom na Kryme prostredníctvom dialógu. Vo vyhlásení francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, vydaného v Paríži, sa uvádza, že v tomto zmysle apeloval šéf francúzskej diplomacie Jean-Marc Ayrault na svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, Lavrov v telefonickom rozhovore s Ayraultom zdôraznil, že „udalosti na Kryme by mali medzinárodných partnerov viesť k tomu, aby energickejšie využívali svoj vplyv na ukrajinské vedenie, varovali Kyjev pred nebezpečnými krokmi, ktoré môžu mať tie najnegatívnejšie následky“.

Francúzsky minister avizoval, že Paríž a Berlín sa budú naďalej v rámci tzv. normandského formátu vyvíjať úsilie smerujúce k realizácii tzv. minských protokolov o spôsoboch urovnania konfliktu na Ukrajine.

253 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Krym