USA zvažujú, či Rusko náletmi z Iránu neporušilo rezolúciu OSN

Spojené štáty preverujú, či Rusko využívaním iránskej leteckej základne na útoky v Sýrii neporušilo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o vojenských kontaktoch s Teheránom. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí USA.

18.08.2016 07:34
Tu-22M3, ruský bombardér Foto:
Ruský bombardér Tu-22M3 na leteckej základni neďaleko Hamedan v Iráne, ktorý útočí na ciele IS a ďalších ozbrojencov v Sýrii.
debata (265)

Hovorca rezortu Mark Toner uviedol, že právnici americkej vlády zatiaľ nedospeli k záveru, či podľa nich využívanie iránskej základne Ruskom predstavuje porušenie rezolúcie BR OSN č. 2231, ktorá bola prijatá v rámci dohody veľmocí s Iránom o jeho jadrovom programe.

Rezolúcia upravuje určité vojenské kontakty medzi Iránom a inými krajinami, napríklad pri dodávkach, predaji alebo transfere vojenských technológií alebo poskytovaní výcviku alebo finančnej pomoci súvisiacej so získavaním nových technológií, píše agentúra Reuters.

„Chápem to tak, že to nie je len o dodávaní určitých zbraní alebo určitej útočnej výzbroje Iráncom. Je to komplexnejšie,“ povedal Toner novinárom. „Skúmajú to naši právnici. Zatiaľ nemáme posudok,“ dodal.

Moskva po prvý raz využila Irán ako miesto, odkiaľ podnikla letecké útoky v Sýrii, v utorok, čo prehĺbilo jej zapojenie do tamojšej vojny a rozhnevalo Spojené štáty. Ruskí predstavitelia v stredu odmietli americkú kritiku využívania iránskej základne.

Toner uviedol, že aj odhliadnuc od tejto otázky zasahujú ruské nálety často „neselektívne“ civilné ciele a umiernené sýrske opozičné skupiny. „Nepomáha to… pretože to ešte viac komplikuje už veľmi nebezpečnú situáciu,“ zdôraznil. „Naše obavy sú tak naďalej veľmi veľké… Snažíme sa zostať zameraní na úsilie dosiahnuť znova zastavenie nepriateľských akcií v Sýrii. A toto tomu nepomáha.“

Hovorca dodal, že USA sú stále otvorené koordinácii postupu s Ruskom v boji proti skupine Islamský štát, avšak pred takouto prípadnou dohodou chcú vyriešiť určité problémy. „Potrebujeme okamžite úplný humanitárny prístup… a nemáme ho,“ konštatoval.

265 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Bezpečnostná rada OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy