Škótsko sľubuje imigrantom z EÚ, že môžu zostať

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová sľúbila imigrantom z iných krajín Európskej únie, ktorí žijú v Škótsku, že tam môžu zostať aj po odchode Británie z EÚ. Podľa stanice BBC to povedala v stredu na stretnutí s občanmi z únijných štátov. Podľa Sturgeonovej je "nemysliteľné", aby ľudia z krajín EÚ boli vyzvaní k odchodu.

18.08.2016 10:30
Nicola Sturgeonová Foto: ,
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová.
debata (3)

Sturgeonová pokladá za hanebné, že Británia nezaručuje týmto občanom právo zostať. Vyzvala preto britskú premiérku Theresu Mayovú aby to ľuďom zaručila, a ukončila tak pocit neistoty nielen pre 173 000 imigrantov v Škótsku, ale pre všetky tri milióny občanov EÚ, ktorí žijú na britských ostrovoch.

Škótska prvá ministerka uistila, že aj keď imigračná problematika je v kompetencii britskej vlády, bude pri rokovaní s Londýnom o podmienkach takzvaného brexitu požadovať pevné záruky, že občania z krajín EÚ budú môcť zostať. „Nie ste nejakým predmetom k handrkovaniu, ste ľudské bytosti, ktoré tu majú rodiny, zamestnanie, priateľov a život,“ zdôraznila Sturgeonová.

Na prvom podobnom stretnutí s prvou ministerkou v škótskom Edinburghu boli imigranti z 24 rôznych krajín EÚ. Napríklad Talianka Caroline Magohaová povedala, že jej rodina žije v strachu, že bude musieť odísť. Brexit podľa nej zvlášť vyľakal jej trinásťročného syna. Sturgeonovú vyzvala na zavedenie škótskej pobytovej karty a chce, aby škótska vláda jasne uistila imigrantov z EÚ, že sú v Škótsku vítaní.

V júnovom referende, v ktorom Briti odhlasovali koniec členstva Británie v únii, sa väčšina Škótov vyjadrila pre zotrvanie krajiny v EÚ. Sturgeonová po referende povedala, že vôľou Škótov je zostať v EÚ, a nevylúčila preto ďalší plebiscit o nezávislosti Škótska. V referende z roku 2014 odmietlo samostatnosť 55 percent Škótov, ale od referenda podľa komentárov separatistickej tendencie zosilňujú.

Britská premiérka Mayová po júlovom stretnutí so Sturgeonovou uviedla, že Londýn nepožiada o aktiváciu článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorá začne rozhovory o odchode krajiny z Európskej únie, kým sa na spoločnom postupe nezhodne celé Spojené kráľovstvo. Sľúbila, že bude počúvať pripomienky Škótska, ktoré má podľa nej zostať súčasťou Británie.

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Škótsko #migranti #Brexit