Turecko očakáva zrušenie víz do EÚ najneskôr do konca roka

Turecko očakáva, že najneskôr do konca roka získa bezvízový styk s Európskou úniou. V opačnom prípade prestane prijímať utečencov, ktorých EÚ vracia z gréckych ostrovov. V rozhovore, ktorý zverejnil denník Die Welt, to povedal turecký veľvyslanec v Nemecku Selim Yenel. Podľa neho Ankara tiež očakáva skorý vstup do únie, a to do roku 2023.

19.08.2016 07:13
debata (25)

„Liberalizácia vízového styku musí prísť ešte pred koncom tohto roka, rok 2017 nie je prijateľný,“ povedal veľvyslanec. „V budúcom roku sa budú konať voľby v dôležitých európskych krajinách ako je Francúzsko a Nemecko. Pri nich by sa mohli hľadať argumenty, prečo by tureckí občania nemali dostať bezvízový styk,“ doplnil.

EÚ si pre zrušenie víz stanovila celkom 72 podmienok, ktoré sa týkajú okrem iného zabezpečenia dokladov totožnosti, riadenia migrácie, bezpečnosti, základných ľudských práv a spätného preberania migrantov. Ankara však podľa Bruselu zatiaľ všetky neplní a niektorí eurokomisári naznačili, že smernica o bezvízovom cestovaní do konca roka nevznikne.

Yenel pohrozil, že ak Turci bezvízový styk nezískajú, Ankara prestane plniť marcovú dohodu s EÚ o spoločnom riešení migračnej krízy. „V takom prípade by sme neposielali do Európy autobusom milióny utečencov, ako si niektorí predstavujú. Prestali by sme však prijímať späť sýrskych utečencov z EÚ,“ povedal veľvyslanec. Vyjadril však presvedčenie, že k takému vývoju nedôjde a marcová dohoda bude zachovaná.

Ankara sa vidí v EÚ do 2023

Podľa Yenela sa tiež Ankara naďalej usiluje o vstup do únie. „Turecká vláda chce do EÚ vstúpiť pred rokom 2023,“ povedal. „V súčasnosti nie sú podmienky pre vstup tak výhodné, ale to sa môže rýchlo zmeniť,“ dodal.

Veľvyslanec predpokladá, že na rozhovory nebudú mať žiadny vplyv ani dôsledky neúspešného pokusu o vojenský prevrat, po ktorom došlo k masovému zatýkaniu a prepúšťaniu štátnych zamestnancov. Z únie potom začali zaznievať hlasy kritizujúce Ankaru, že po neúspešnom puči zosilňuje nedemokratické tendencie.

„EÚ si nemusí robiť starosti o demokraciu v Turecku. Nie je na to žiaden dôvod,“ tvrdil teraz Yenel. Podľa neho je pochopiteľné, že Turecko v čase prevratných udalostí muselo prijať výnimočné opatrenia.

Veľvyslanec tiež vyjadril želanie, aby únia dala jasnejšie najavo, že pokus o puč odsudzuje a že stojí na strane prezidenta Recpa Tayyipa Erdogana. "Turecko očakáva, že (nemecká) kancelárka (Angela) Merkelová, predseda Európskej rady (Donald) Tusk, predseda Európskej komisie (Jean-Claude) Juncker alebo slovenské predsedníctvo navštívia našu krajinu. To by posilnilo demokraciu v Turecku a ukázalo, že ste pochopili, že demokracia bola zachránená (pred pučistami), ​​"povedal.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #turecko #bezvízový režim
Flowers