Erdogan: Útok na svadbe spáchalo dieťa vo veku 12-14 rokov, zomrelo 51 ľudí

Na najmenej 51 stúpol počet obetí sobotňajšieho bombového útoku počas svadobnej oslavy na juhu Turecka, informovala v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady. Podľa nich utrpelo zranenia vyše 69 ľudí, z toho 17 ťažko. Útok spáchal samovražedný atentátnik vo veku 12 až 14 rokov. Uviedol to prezident Recep Tayyip Erdogan.

21.08.2016 08:38 , aktualizované: 15:48
Gaziantep, turecko, výbuch, útok, Foto: ,
K útoku došlo v prevažne kurdskom meste Gaziantep.
debata (26)

K útoku došlo v prevažne kurdskom meste Gaziantep, metropole rovnomennej provincie. Mesto sa nachádza približne 60 kilometrov od hranice so Sýriou.

Poslanec prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Mahmut Togrul potvrdil, že k útoku došlo na kurdskej svadbe, informovala agentúra Reuters. Odvolala sa aj na zdroj z prostredia bezpečnosti, podľa ktorého nastal výbuch vo chvíli, keď veľká skupina oslavujúcich vyšla na ulicu.

HDP vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA, uviedla, že na svadbe boli prítomní aj členovia strany. Medzi obeťami sú údajne aj ženy a deti.

Podpredseda tureckej vlády Mehmet Simsek označil útok za barbarský čin. Podľa neho ho spáchal zrejme samovražedný atentátnik.

Spravodajská stanica BBC informovala, že k útoku sa dosiaľ neprihlásila žiadna skupina. Zdroje z vlády však uviedli, že za útokom mohla byť teroristická organizácia Islamský štát, ktorá má v meste svojich ľudí.

Erdogan obvinil Islamský štát

Džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS) obvinil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zo sobotného bombového útoku na svadobnú oslavu v juhovýchodnom Turecku.

Oficiálni predstavitelia už predtým uviedli, že útok na svadbu, konanú pod šírym nebom v Gaziantepe, bol samovražedným bombovým atentátom. Erdogan vydal vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že „páchateľom útoku v Gaziantepe bol s najväčšou pravdepodobnosťou Islamský štát“.

Prezident v tejto súvislosti poznamenal, že „niet absolútne nijakého rozdielu“ medzi Islamským štátom, kurdskými vzbúrencami a hnutím v Spojených štátoch žijúceho moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Všetky tieto subjekty Erdogan nazval teroristickými skupinami.

Turecko sa v posledných mesiacoch stalo dejiskom mnohých útokov a 15. júla došlo dokonca k pokusu o vojenský prevrat. Vláda z neho obviňuje práve Gülenovo hnutie. Gülen však odmieta, že by bol býval do tohto puču akýmkoľvek spôsobom zapojený.

Medzinárodné spoločenstvo ostro odsúdilo útok v Turecku

Teroristický útok na svadobčanov vyvolal ostré reakcie medzinárodného spoločenstva. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval v tejto súvislosti na spoločný boj proti terorizmu. V sústrastnom telegrame najvyššiemu tureckému predstaviteľovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi zločin odsúdil a označil ho za brutálny a cynický.

„Opäť sme sa raz dozvedeli, že terorizmus neuznáva nielen zákony civilizovanej spoločnosti, ale porušuje aj základné normy ľudskej morálky,“ citovala z Putinovho listu s odvolaním sa na Kremeľ tlačová agentúra DPA.

Samovražedný teroristický útok, z ktorého Turecko obvinilo džihádistov z Islamského štátu, odsúdili aj francúzska a nemecká vláda. Francúzsky prezident Francois Hollande hovoril v tejto súvislosti o „hanebnom útoku“ a zdôraznil, že Paríž je na strane všetkých, ktorí bojujú proti terorizmu.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier konštatoval, že z oslavy radosti, akou je svadba, sa stal zlý sen. „Sme myšlienkami s obeťami, ich blízkymi a priateľmi, smútime s nimi,“ zdôraznil hovoriac o hrôzostrašnom ú­toku.

Po tradičnej nedeľňajšej modlitbe Anjel Pána vyzval dnes pápež František na modlitby za najmenej 50 obetí samovražedného sobotňajšieho útoku v Turecku. „Dostal som smutnú správu o krvavom atentáte, ktorý včera otriasol milovaným Tureckom. Modlime sa za obete, mŕtvych a zranených a poprosme o mier pre všetkých,“ citoval Vatikánsky rozhlas slová hlavy katolíckej cirkvi.

Sobotňajší teroristický útok rezonoval aj v Bruseli, kde vyvolal pobúrenie. Zločin ostro odsúdili prostredníctvom sociálnych sietí eurokomisári (pre susedskú politiku a rozširovanie únie) Johannes Hahn a (pre humanitárnu pomoc a krízový manažment) Christian Stylianides, ako aj šéf frakcie Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente Manfred Weber.

Americký veľvyslanec v Turecku John Bass odsúdil zločin ako „barbarský útok“ a ubezpečil Turecko ako spojenca o solidarite v boji, ktorého cieľom je porážka spoločnej hrozby – terorizmu, vyplýva zo správy tlačovej agentúry AP.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #bombový útok