Nemecko sprísnilo kontroly na hranici so Švajčiarskom

21.08.2016 17:18

Nemecko zvýšilo kontroly na hranici so Švajčiarskom, aby zastavilo prílev nelegálnych migrantov, uviedol švajčiarsky minister financií Ueli Maurer. Opatrenie označil za dôkaz, že Nemecko ustúpilo od svojho prístupu vítania migrantov, informovala v nedeľu tlačová agentúra Reuters.

Nemecké ministerstvo vnútra potvrdilo posilnenie personálu na švajčiarskej hranici. Do Nemecka vlani prišiel viac než milión ľudí utekajúcich pred vojnou a chudobou na Blízkom východe, v Afrike a iných častiach sveta. Nálady voči nim sa v krajine zhoršili po sérii útokov na civilistov z júla, vrátane troch spáchaných migrantmi.

Švajčiarsko samotné zasiahlo proti príchodu migrantov, z veľkej časti Afričanov, ktorí sa snažili vstúpiť do krajiny z Talianska po tom, ako preplávali Stredozemné more. Humanitárne skupiny skúmajú, či švajčiarske opatrenia neporušujú dohovory o ľudských právach, ktoré švajčiarski predstavitelia prisľúbili dodržiavať.

Maurer, pod ktorého ministerstvo financií spadá aj hraničná stráž, odôvodnil prísnejším nemeckým prístupom to, že Švajčiarsko posiela do Talianska späť denne do 1 000 migrantov, ktorí sa chcú dostať do Nemecka alebo iných severnejších krajín bez platných dokladov alebo ktorí nepožiadajú o azyl vo Švajčiarsku.

Maurer na víkendovom zjazde svojej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) povedal, že Nemecko neustále posilňuje zabezpečenie hranice so Švajčiarskom, na ktorú podľa neho v posledných týždňoch vyslalo ďalších približne 90 členov pohraničnej stráže a 40 policajtov.

Vyjadrenia ministra priniesli v dnešnom nedeľňajšom vydaní noviny Neue Zürcher Zeitung (NZZ am Sonntag) a potvrdil ich aj Maurerov rezort.

Denník s odvolaním sa na nemeckú políciu tiež informoval, že na hranici so Švajčiarskom prichytili nemecké orgány od začiatku tohto roka 3 385 nelegálnych migrantov, čo je o 40 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.

Podľa NNZ am Sonntag Švajčiarsku hrozí, že sa stane novou tranzitnou krajinou pre utečencov smerujúcich do Nemecka. Tí vlani prichádzali najmä tzv. balkánskou trasou, po ktorej faktickom uzavretí cestuje viac ľudí cez Stredozemné more do Talianska.

Nemecké spolkové ministerstvo vnútra v reakcii na vyjadrenie Maurera potvrdilo, že spolková polícia na švajčiarskej hranici podniká opatrenia proti nelegálnemu príchodu ľudí do krajiny, respektíve ich vracia späť, ak nespĺňajú podmienky vstupu a nežiadajú o azyl.

Počet utečencov prichádzajúcich cez Švajčiarsko sa podľa nemeckého ministerstva v posledných mesiacoch zvýšil, no dosiaľ dosahuje len „nižšie až stredne vysoké dvojciferné číslo“ za deň.

#Nemecko #Švajčiarsko #hraničné kontroly
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku