Až 22 obetí atentátu v Turecku nemalo ani štrnásť rokov

Najmenej 22 obetí sobotňajšieho bombového útoku na kurdskú svadbu na juhovýchode Turecka nemalo ani štrnásť rokov. S odvolaním sa na nemenovaného tureckého vládneho predstaviteľa to uviedla agentúra Reuters. Atentát spáchal samovražedný útočník vo veku medzi 12 a 14 rokov. Počet obetí útoku vzrástol na 53, dve osoby zomreli v noci v nemocnici. Ďalších takmer 70 ľudí utrpelo zranenia.

22.08.2016 10:04 , aktualizované: 13:45
turecko, výbuch, svadba Foto: ,
Samovražedný útočník pri oslave svadby na juhu Turecka zabil najmenej 51 osôb a ďalších zhruba 100 utrpelo zranenia.
debata (1)

Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana prvé dôkazy naznačujú, že za atentátom v Gaziantepe stáli ozbrojenci z hnutia Islamský štát (IS), ktorí bojujú v susednom Iraku a Sýrii.

Výbušnina, ktorú mladík použil pri útoku, bola rovnakého typu ako tá, ktorú ozbrojenci využili vlani pri atentátoch na mierový pochod v Ankare a na kultúrne stredisko v meste Suruç pri hranici so Sýriou. Za oboma explóziami stál podľa všetkého tzv. Islamský štát.

Ako poznamenala spravodajská stanica BBC, mohlo ísť o pomstu islamistov za nedávne straty územia počas bojov v Sýrii. Kurdskí bojovníci s pomocou leteckých síl koalície vedenej Spojenými štátmi vyhnali bojovníkov IS z ich bašty v sýrskom meste Manbidž.

Útok mohol byť aj o okamžitou odpoveďou na sobotňajšie vyhlásenie tureckého premiéra Binaliho Yildirima, že jeho vláda chce hrať aktívnejšiu úlohu v sýrskom konflikte. Hovorí sa o tom, že sa chystá ofenzíva rebelov z tureckého územia na mesto Džarabulus na sýrskej strane hraníc, ktoré kontroluje tzv. Islamský štát.

Oblasť pri sýrskej hranici musí byť od islamistov „úplne vyčistená“. Po rokovaní so svojím litovským náprotivkom to v pondelok uviedol turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu. Sľúbil, že Ankara bude pokračovať v boji proti radikálom. „(Islamisti) zabíjajú našich občanov. Je prirodzené, že budeme proti tejto organizácii bojovať vnútri Turecka aj mimo neho,“ uviedol šéf tureckej diplomacie. Turecko sa podľa neho stalo hlavným cieľom islamistov pre opatrenia, ktoré zaviedlo, aby zabránilo ďalším ozbrojencom prekračovať hranice do Sýrie a bojovať po boku IS.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #Kurdi #bombový útok