Sýrski povstalci chcú proti IS útočiť z Turecka

Sýrske povstalecké frakcie plánujú podniknúť útok proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) z tureckého územia, a to s podporou Ankary. Agentúre DPA to v pondelok povedali dvaja nemenovaní bojovníci.

22.08.2016 18:29
debata (22)

Sýrski povstalci, vrátane členov islamských frakcií, chcú zaútočiť na Džarábulus, posledné veľké mesto v tesnej blízkosti tureckej hranice ovládané Islamským štátom.

IS stratil väčšinu svojho územia na severe Sýrie a to padlo do rúk kurdským bojovníkom zo sekulárnych Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú ozbrojeným krídlom kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD) a ktoré podporujú Spojené štáty.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu sa priamo nevyjadril k plánu sýrskych povstalcov, ale dnes vyhlásil, že pohraničná oblasť musí byť „vyčistená“ od Islamského štátu. Cez víkend turecký premiér Binali Yildirim povedal, že Ankara bude v Sýrii v nasledujúcich šiestich mesiacoch „aktívnejšia“, ale plány nijako nespresnil.

Dvaja povstaleckí bojovníci, jeden z koalície Džabha šámíja (Levantský front) a druhý z Brigád al-Hamza, vyhlásili, že USA nepodporujú najnovšie plány Turecka na operáciu. V minulosti Turecko povoľovalo niektorým sýrskym povstaleckým frakciám pôsobiť na juhu krajiny a podnikať z tureckého územia útoky.

Nové plány na ofenzívu však obsahujú riziko, že vyvolajú konflikt medzi sýrskymi povstalcami a kurdskými YPG. Vojenská rada v Džarábuluse – skupina pokladaná za blízku YPG – vyzvala Spojené štáty, aby zabránili vojenskej operácii pod velením Turecka.

USA sú opatrné vo vzťahu ku konzervatívnym povstaleckým frakciám, ktoré Turecko podporuje, hoci v priebehu päťročnej občianskej vojny už podporili niektoré takéto islamistické skupiny. Turecko sa opakovane sťažuje na kurdských bojovníkov, ktorí úspešne postupujú v boji proti Islamskému štátu, a tvrdí, že nebude tolerovať, ak YPG obsadia územie v Sýrii popri hranici s Tureckom.

Ankara sa totiž obáva, že YPG sú napojené na kurdských bojovníkov v Turecku. V sobotu večer 20. augusta zabil samovražedný bombový atentátnik 54 ľudí na kurdskej svadbe v juhotureckom meste Gaziantep. Úrady pripísali zodpovednosť za útok práve Islamskému štátu.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Turecko #Islamský štát