Lajčák bol v treťom kole voľby šéfa OSN druhý

Bývalý portugalský premiér António Guterres zvíťazil v tretej neoficiálnej voľbe nového generálneho tajomníka OSN, ktorá sa konala v rámci neverejného zasadnutia 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN. Slovenský uchádzať - minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák - ktorý bol v druhej voľbe na predposlednom mieste, skončil v treťom kole prekvapivo ako druhý, informovala tlačová agentúra AP odvolávajúc sa na nemenovaného diplomata z Bezpečnostnej rady.

30.08.2016 07:14
MZV SR, Miroslav Lajcak Foto: ,
Miroslav Lajčák je kandidátom na šéfa OSN.
debata (71)

Diplomat hovoril pod podmienkou anonymity, pretože výsledky hlasovania mali podľa AP zostať tajné.

BR OSN hlasovala dnes popoludní o 10 kandidátoch – piatich mužoch a piatich ženách. Doterajšie hlasovania ukázali, že v BR OSN nepanuje jednoznačná zhoda, hlasy sa stále preskupujú a sú citeľné tendencie vytlačiť z hry východoeurópsku skupinu ako takú. Je zjavné, že slovenský kandidát nerozdeľuje a neviaže na seba jednoznačne vyhranené postoje jednotlivých členov, čo sa v sérii hlasovaní v BR OSN považuje za výhodu.

U viacerých kandidátov je už teraz zjavné, že sú nepriechodní pre niektorých zo stálych členov BR; podľa všetkých doterajších indícií slovenský kandidát medzi „nepriechodných“ nepatrí. Odporúčanie Bezpečnostnej rady OSN ohľadne budúceho šéfa OSN sa očakáva na jeseň. Výber generálnych tajomníkov OSN doposiaľ vždy prebiehal za zatvorenými dverami na pôde BR OSN, kde majú rozhodujúce slovo piati stáli členovia s právom veta. Vybraného uchádzača potom na odporúčanie BR OSN formálne schvaľuje 193-členné Valné zhromaždenie OSN.

Bývalý portugalský premiér António Guterres zvíťazil v pondelok v tretej neoficiálnej voľbe nového generálneho tajomníka OSN. 15-členná BR OSN dala Guterresovi 11 hlasov „za“ a tri nesúhlasné hlasy a jedna krajina bola bez názoru.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák postúpil na druhé miesto s deviatimi hlasmi „za“, piatimi proti a jedným hlasom bez názoru, informovala tlačová agentúra DPA. Ako tretia skončila generálna riaditeľka Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska zo siedmi hlasmi „za“, piatimi proti a tri krajiny sa zdržali hlasovania.

Bývalý srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič skončil štvrtý nasledovaný argentínskou ministerkou zahraničných vecí Susanou Malcorrovou, bývalým macedónskym ministrom zahraničných vecí Srgjanom Kerimom, bývalou premiérkou Nového Zélandu Helen Clarkovou a bývalý slovinským prezidentom Danilom Türkom.

Z desiatich kandidátov skončili na posledné bývalá moldavská vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová a kostarická diplomatka Christiana Figueresová, ktorá v súčasnosti predsedá Rámcovému dohovoru OSN o klimatickej zme­ne.

Britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft pred hlasovaním povedal, že cieľom neoficiálnych hlasovaní je „zúžiť pole“ kandidátov. „Absolútne minimum, ktoré víťazný kandidát potrebuje získať, je deväť pozitívnych hlasov a žiadne veto, a to je cieľ, ktorý je dosť vzdialený od súčasných výsledkov valnej väčšiny kandidátov,“ citovala Rycrofta agentúra DPA.

Mandát súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý túto funkciu zastáva druhé funkčné obdobie – spolu 10 rokov – sa končí na konci roka.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #generálny tajomník OSN