Vo Francúzsku zrušili ďalší zákaz burkín, po Cannes už aj Nice

01.09.2016 18:21
francúzsko, burkiny
Zákazy plaviek, ktoré nosia moslimské ženy, sa vo Francúzsku začali objavovať od konca júla. Autor:

Francúzsky súd zrušil zákaz nosenia burkín na pláži v stredomorskom letovisku Nice. Urobil tak len pár dní potom, čo rovnako rozhodol v prípade dejiska slávneho filmového festivalu, Cannes.

Miestne súdy tak podľa očakávania využívajú precendentu z minulého týždňa, keď najvyšší správny súd pozastavil platnosť zákazu burkín v meste Villeneuve-Loubet.

Zákazy plaviek, ktorými moslimské ženy zahaľujú prakticky celé telo vrátane vlasov, sa vo Francúzsku začali objavovať od konca júla. Od polovice augusta potom mestské úrady za porušovanie týhto zákazov vyberali pokuty. Krok zdôvodňovali tým, že burkiny príliš zdôrazňujú príslušnosť k náboženstvu, čo odporuje laickým zásadám republiky a môže narušiť verejný poriadok v situácii, keď sa krajina spamätáva z teroristických útokov spáchaných radikálnymi islamistami.

Najvyšší správny súd označil tieto obavy za neopodstatnené. Francúzsko však má zákon, ktorý zakazuje nosenie buriek a nikábu, teda moslimských odevov a šatiek zahaľujúcich tvár a celé telo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Francúzsko #Nice #burkiny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku