Ankara nezmení svoje protiteroristické zákony, odkázal premiér

Turecký premiér Binali Yildirim dal predsedovi Európskeho parlamentu (EP) Martinovi Schulzovi jasne najavo, že Turecko nezmení sporné ustanovenia svojich protiteroristických zákonov. Ich úpravou Brusel podmieňuje uvoľnenie vízového režimu pre tureckých občanov, uviedla tlačová agentúra Reuters.

01.09.2016 20:25
debata (1)

Tureckí predstavitelia v priebehu leta EÚ viackrát varovali, že Ankara by mohla prestať dodržiavať migračnú dohodu s EÚ, ak únia nepristúpi k liberalizácii vízového režimu, k čomu by malo dôjsť v októbri tohto roku.

Schulz sa pred odchodom na dnešné rokovania do Ankary netajil odhodlaním otvorene diskutovať o všetkých dôležitých otázkach. Po ich skončení priznal, že úplnú zhodu s tureckými partnermi sa dosiahnuť nepodarilo.

Šéf europarlamentu zdôraznil, že EÚ si želá úpravy v tureckých protiteroristických zákonoch, ktoré sú v optike Bruselu „príliš tvrdé“. Zároveň však upozornil, že názorové rozdiely oboch strán na túto problematiku automaticky neznamenajú, že dôjde k zlyhaniu dohody o uvoľnení vízového režimu s Tureckom.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #turecko #Martin Schulz #Binali Yildirim #protiteroristické zákony
Flowers