Líder opozície v Gabone sa vyhlásil za víťaza prezidentských volieb

Hlavný kandidát gabonskej opozície Jean Ping sa vyhlásil za víťaza prezidentských volieb, v ktorých na základe predbežných výsledkov zvíťazil súčasný prezident Ali Bongo Ondimba. Informovala o tom agentúra AP.

03.09.2016 10:19
GABON Foto: ,
Nespokojní obyvatelia vyšli v stredu do ulíc gabonskej metropoly Libreville aj ďalších miest.
debata (1)

Ping sa k výsledkom prezidentských volieb v Gabone vyjadril tri dni po tom, ako ústredná volebná komisia oznámila, že vo voľbách o necelých 1,6 percenta zvíťazil Ondimba a zabezpečil si tak znovuzvolenie.

Ping obvinil v piatok Ondimbu, že volebné víťazstvo dosiahol podvodom a vyzval na zverejnenie výsledkov hlasovania z jednotlivých volebných miestností.

„Rozhodnutie môže prísť, len keď sa ukáže pravda o hlasovaní,“ povedal na margo výsledkov prezidentských volieb Ping.

Podľa predbežných výsledkov si prezident Ali Bongo Ondimba v jednokolových voľbách, ktoré sa konali minulú sobotu, zabezpečil druhé sedemročné funkčné obdobie, pričom získal 49,8 percenta odovzdaných hlasov. Jeho jedinému protikandidátovi Pingovi pripisujú zisk 48,2 percenta. Zverejnené výsledky musí ešte oficiálne potvrdiť gabonský ústavný súd.

Násilností po celej krajine

S predbežnými výsledkami volieb nie sú spokojní ani Pingovi prívrženci. Tí po ich zverejnení vyšli v stredu do ulíc gabonskej metropoly Libreville a iných miest, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s Ondimbovým volebným víťazstvom. Pri zrážkach s políciou, ktoré protesty sprevádzali, zahynuli najmenej traja ľudia.

Prívrženci opozície podpaľovali budovy vrátane parlamentu, rabovali a pokúsili sa tiež vniknúť do sídla volebnej komisie. Na väčšine križovatiek a čerpacích staníc boli rozmiestnení policajti a vojaci.

Polícia iba v metropole Libreville zatkla vo štvrtok a piatok 800 ľudí, pričom 400 ďalších zadržala na iných miestach po celej krajine.

Súčasný gabonský prezident Ali Bongo Ondimba sa ujal vlády po smrti svojho otca, ktorý bol vo funkcii nepretržite takmer 42 rokov. Jeho víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2009 tiež vyvolalo vlnu násilia a potýčok medzi protestujúcimi a políciou.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Gabon