Na priebeh demonštrácie na brehu rieky Rýn dohliadalo viac ako tisíc príslušníkov nemeckej polície, aby zamedzili prípadným násilnostiam. V súlade s nariadením miestnych úradov sa na zhromaždení nemohli objaviť symboly zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).
Cieľom akcie bolo vyjadriť nesúhlas s operáciami tureckej armády namierenými voči kurdským bojovníkom v Turecku i v severnej Sýrii a požadovať obnovenie mierových rokovaní zameraných na urovnanie turecko-kurdského konfliktu.
Zhromaždení Kurdi obviňovali Erdogana z diktátorských praktík a protestovali proti rozsiahlym čistkám v tureckých štátnych inštitúciách, ktoré nasledovali po júlovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v Turecku.
Mnohí účastníci demonštrácie tiež kritizovali nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za to, že uzavrela s Ankarou dohodu o vracaní nelegálnych migrantov z EÚ naspäť do Turecka.
Pred piatimi týždňami sa v Kolíne nad Rýnom zišlo zhruba 40-tisíc priaznivcov Erdogana. K zhromaždenému davu sa mal prostredníctvom živého televízneho prenosu prihovoriť aj samotný turecký prezident, čo však napokon zakázal nemecký ústavný súd.