Informáciu agentúry DPA potvrdilo nemecké ministerstvo zahraničia. Krok Ankary by podľa pozorovateľov mohol stáť na začiatku cesty ku zlepšeniu vzájomných vzťahov, ktoré boli v posledných mesiacoch pod bodom mrazu.
Ankara blokovala návštevu nemeckých poslancov i ďalších činiteľov od júna kvôli rezolúcii nemeckého parlamentu, ktorá konštatuje, že masakry na Arménoch vykonané Osmanskou ríšou počas prvej svetovej vojny boli genocídou. S tým sa Turecko ako nástupnícka krajina Osmanskej ríše nechcelo zmieriť a prijalo niekoľko odvetných opatrení. Jedným z nich bolo obmedzenie návštev na leteckej základni, kde pôsobí asi 250 nemeckých vojakov.
V dôsledku toho museli koncom júna svoju cestu na leteckú základňu zrušiť štátny tajomník nemeckého ministerstva obrany Ralf Brauksiepe a skupina poslancov. Do areálu v posledných mesiacoch Ankara z nemeckých politikov pustila len spolkovú ministerku obrany Ursulu von der Leyenovú.
Teraz Turecko podmienky návštev zmiernilo. „Vítam, že turecká vláda súhlasila s plánovanou návštevou výboru Spolkového snemu pre obranu. S týmto rozhodnutím tureckej vlády sme sa posunuli o kúsok ďalej,“ uviedol v reakcii na krok Ankary nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.
Či turecké rozhodnutie predznamená oteplenie vzájomných vzťahov sa ešte iba ukáže. Isté je, že kroku Ankary predchádzal zásah Berlína, ktorý v minulom týždni zdôraznil, že rezolúcia o arménskej genocíde je právne nezáväzná. Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert pritom zároveň tvrdil, že jeho slová nie sú dištancovaním sa od rezolúcie.