Peskov: Rusko sa bude brániť pred vyhrážkami Ukrajiny ohľadom Krymu

Rusko bude podnikať právne kroky na ochranu svojich záujmov, ak Ukrajina podá žalobu týkajúcu sa Krymského polostrova. Uviedol to v Moskve hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

13.09.2016 15:43
debata (223)

Peskov tým reagoval na vyhlásenie ukrajinského ministra zahraničných vecí Pavla Klimkina, ktorý informoval, že kyjevská vláda v priebehu tohto týždňa podá na európskom arbitrážnom súde komplexnú žalobu voči Moskve a bude žiadať nielen uznanie svojich práv, ale aj kompenzácie. Agentúra RIA Novosti pripomenula, že ukrajinská strana už v auguste avizovala, že má v úmysle obrátiť sa na arbitrážny súd, aby posúdil právny status súvisiaci s Krymským polostrovom. Predtým už ukrajinské vedenie podalo na Európskom súde pre ľudské práva štyri žaloby proti Rusku, v ktorých žiadalo kompenzácie za udalosti na Kryme i východe Ukrajiny.

Peskov dnes v súvislosti s krokmi Ukrajiny uviedol, že Kremeľ o nich vie z médií. Dodal, že Rusko bude využívať všetky nástroje medzinárodného humanitárneho práva, aby sa postavilo takýmto opatreniam a bránilo svoje záujmy.

Krymský polostrov sa stal subjektom Ruskej federácie na základe výsledkov referenda o jeho pričlenení k Rusku, ktoré bolo jedným z dôsledkov zmeny mocenských pomerov na Ukrajine, keď na jar roku 2014 proruskú vládu vystriedala prozápadná. Za znovupripojenie Krymu k Rusku hlasovalo 95 percent krymských voličov. Vláda v Kyjeve, ani západné štáty výsledky referenda neuznali.

V reakcii na ukrajinské žaloby nové proruské vedenie na Kryme avizovalo pripravenosť domáhať sa súdnou cestou od Kyjeva kompenzácií za škody napáchané na polostrove v dôsledku dvoch desaťročí „vykorisťovania“ ukrajinskými orgánmi, zlého hospodárenia a zanedbávania rozvoja infraštruktúry a ekonomiky. Nároky Kyjeva voči Krymu označilo tamojšie proruské vedenie za populistické.

223 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Krym #Dmitrij Peskov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy