V americkom Charlotte zrušili zákaz vychádzania

Starostka mesta Charlotte v americkom štáte Severná Karolína zrušila v nedeľu večer zákaz nočného vychádzania po takmer týždni protestov proti zabitiu Afroameričana policajtom. Informovala o tom v noci agentúra AP.

26.09.2016 08:45
Charlotte, protest Foto: ,
Demonštrant počas protestu v americkom meste Charlotte.
debata (3)
Protesty sa v meste konali každý večer, odkedy tam v utorok černošský policajt zastrelil 43-ročného Keitha Lamonta Scotta. Prvé dva dni poznačilo demonštrácie násilie, čo viedlo k vyhláseniu zákazu vychádzania v Charlotte od polnoci do 6.00 h. V centre mesta nasadili aj príslušníkov Národnej gardy. Starostka Jennifer Robertsová v nedeľu večer v oznámení uviedla, že zákaz vychádzania je zrušený s okamžitou platnosťou. Protesty sa v najväčšom meste Severnej Karolíny konali aj v nedeľu, boli však pokojné.

Polícia zverejnila v sobotu videozábery zásahu voči Scottovi, ktoré však neobjasnili otázku toho, či sa vyhrážal policajtom strelnou zbraňou pred tým, ako naňho jeden z nich strieľal. Policajný veliteľ Kerr Putney vyhlásil, že Scott mal pri sebe „určite“ ručnú zbraň. Dodal, že hoci policajti neporušili zákon, štátne úrady prípad vyšetrujú.

Obyvatelia tvrdia, že Scott bol neozbrojený. Polícia zverejnila aj fotografie, ktoré podľa nej zachytávajú nabitú zbraň nájdenú na mieste incidentu, na ktorej bola Scottova DNA a odtlačky prstov. Scott mal podľa policajtov pri sebe aj marihuanu.

Násilie počas protestov v Charlotte vyvrcholilo v stredu, keď zadržali 44 osôb. Jeden protestujúci podľahol vo štvrtok strelnému poraneniu hlavy. Predstavitelia mesta uviedli, že na 26-ročného Justina Carra nestrieľali policajti, pričom zadržali podozrivého z tohto útoku.

Charlotte je najnovším z miest v USA, ktorými otriasli protesty a vzájomné obviňovanie sa v súvislosti so zabitím černochov policajtmi. Na tomto zozname sú okrem iných Baltimore, Milwaukee, Chicago, New York či Ferguson v štáte Missouri.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #protesty #Charlotte