Rusko začalo stíhať vodcov ukrajinského Pravého sektora

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie informoval v piatok o začatí trestného stíhania vodcov i ďalších členov ukrajinského hnutia Pravý sektor, a to pre obvinenia z extrémizmu.

30.09.2016 17:16
debata (225)

Podľa vyšetrovacieho výboru sú stíhanými vodcami hnutia Dmytro Jaroš, Andrij Tarasenko, Andrij Stempickyj, Valerij Voronov a Arťom Skoropadskyj. Posledný menovaný je ruským občanom a v Pravom sektore šéfuje tlačovému oddeleniu, informovala agentúra TASS.

„Od roku 2014 až doteraz vodcovia a aktivisti Pravého sektora systematicky plánovali a páchali zločiny proti Rusku, jeho občanom a diplomatickým predstaviteľom na ukrajinskom území, ako aj proti ruskojazyčnému civilnému obyvateľstvu,“ konštatoval vyšetrovací výbor.

Podľa neho Pravý sektor, ktorý založil v roku 2013 Dmytro Jaroš, vyznáva ideológiu radikálneho ukrajinského nacionalizmu, otvorenú rusofóbiu a nacizmus. Počet militantov hnutia odhaduje na zhruba 5 000, pričom ide o občanov Ukrajiny, Ruska a ďalších štátov. V každej ukrajinskej oblasti má Pravý sektor veliteľské centrá a v Európe a Severnej Amerike založil bunky.

225 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Pravý sektor