Merkelová: Svoju utečeneckú politiku som nezmenila

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmieta tvrdenia, že zmenila svoju utečeneckú politiku. "Svoju politiku som nezmenila, ja som politiku robila," povedala v rozhovore pre sobotné vydanie novín Sächsische Zeitung.

01.10.2016 18:34 , aktualizované: 20:30
angela merkelová, merkelová Foto:
Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
debata (75)

„Nevidím žiadnu zmenu kurzu, ale presvedčivú mnohomesačnú prácu,“ pokračovala kancelárka s tým, že zmena ani nebola nutná.

Merkelová pripustila, že všetky strany sa museli od minulého leta naučiť, že ak má byť v rámci Európy zachovaný voľný pohyb osôb, treba chrániť jej vonkajšie hranice. Takisto sa treba viac zaoberať príčinami utečeneckej krízy. „Aj to sme sa museli naučiť,“ uviedla.

Okrem toho treba organizovať a riadiť príchod utečencov do Nemecka. „Naším cieľom je, aby sa neopakovala taká situácia ako vlani a v uplynulých dvanástich mesiacoch sme naozaj urobili veľký pokrok,“ povedal nemecká kancelárka.

Za ďalšiu dôležitú úlohu považuje Merkelová repatriáciu žiadateľov o azyl, ktorí nezískali právo na pobyt v Nemecku. „V praxi sa to musí robiť ešte dôslednejšie,“ povedala. „A pretože máme humanitárnu zodpovednosť za ľudí, ktorí utiekli pred vojnou a terorizmom do Európy, musíme sa dohodnúť na zákonných kvótach, aby sme ich mohli adekvátne rozdeliť na všetky krajiny EÚ,“ dodala Merkelová.

Už teraz môžu byť utečenci vrátení do tej krajiny EÚ, kde najskôr požiadali o azyl. Riaditeľ Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) Frank-Jürgen Weise však pre vydanie novín Passauer Neue Presse povedal, že sú s tým problémy, pretože tieto krajiny dotyčných ľudí veľakrát nechcú alebo nemôžu prijať. „Často od príslušných orgánov ani nedostaneme odpoveď,“ konštatoval Weise.

Merkelová varovala Nemcov, aby nezabúdali na minulosť

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala občanov svojej krajiny pred zabúdaním na minulosť a zneužívaním dejín Nemecka. V podcaste zverejnenom na stránke bundeskanzlerin.de pri príležitosti 26. výročia zjednotenia Nemecka vyzvala, aby sa postavili proti zneužívaniu sloganu „Wir sind das Volk“ (My sme národ) východonemeckého občianskeho hnutia pravicovými populistami.

Toto heslo bolo počas pokojnej revolúcie vo vtedajšej NDR „veľmi emancipačné“. „Dnes máme inú situáciu: V súčasnej dobe máme zriadenie, v ktorom má každý právo slobodne vyjadriť svoj názor, demonštrovať. Preto treba povedať ‚Všetci sú národ‘,“ zdôraznila Merkelová.

Spomínaný slogan podľa nej v súčasnosti používajú ľudia, ktorí sú sklamaní, ale aj ľudia pohybujúci sa v pravicovom politickom spektre – „čo samozrejme nepovažujem za správne a proti čomu sa musíme postaviť“.

Merkelová preto v tejto súvislosti ocenila postoj vlády a občanov spolkovej krajiny Sasko k takýmto názorovým prúdom. Podľa nej reagovali správne, keď si povedali, že každý, kto si myslí, že má problémy, ktoré si politici alebo spoločnosť nevšímajú, môže ich predniesť a navrhnúť konštruktívne riešenia. „To je demokracia v praxi,“ konštatovala Merkelová.

V saskej metropole Drážďany sa dnes začali trojdňové centrálne oslavy Dňa nemeckej jednoty, pripadajúceho na 3. októbra. Práve Sasko je považované za baštu pravicových extrémistov a dochádza tam k najviac útokom na cudzincov. V Drážďanoch sa v decembri 2014 zrodilo pravicovo-populistické a nacionalistické hnutie Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida). Merkelová zdôraznila, že Sasko je v mnohom symbolom „skutočného úspechu zjednotenia Nemecka“.

Dvadsaťšesť rokov po zjednotení sa dá povedať, „že sme toho veľa dokázali, veľa sa vytvorilo“. Stanislaw Tillich, predseda Spolkovej rady, hornej komory nemeckého parlamentu, však varoval pred rastúcim rozdelením spoločnosti. V súčasnosti je najviac od roku 1990 cítiť skutočnosť, že ľudia v západnom a východnom Nemecku viac ako 40 rokov žili v rôznych systémoch, povedal agentúre DPA.

Hlavné podujatie v rámci osláv zjednotenia Nemecka sa uskutoční za prísnych bezpečnostných opatrení v Drážďanoch v pondelok. Okrem Merkelovej sa ho zúčastní aj nemecký prezident Joachim Gauck.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #utečenci #migračná kríza