New York zakázal kontroverznému Trumpovmu fondu prijímať peniaze

Úrady amerického štátu New York zakázali kontroverznému dobročinnému fondu republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa prijímať peniaze od darcov. Dôvodom je fakt, že fond nie je v štáte registrovaný, uviedla agentúra Reuters. Médiá Trumpa obviňujú, že z peňazí fondu financoval splácanie vlastných dlhov.

03.10.2016 22:18
debata (5)

Úrad newyorského generálneho prokurátora odoslal v piatok republikánskemu miliardárovi lis, v ktorom nariaďuje okamžité zastavenie zberu príspevkov od darcov na území štátu. V opačnom prípade to „bude považované za pokračovanie podvodov na obyvateľoch štátu New York“, uvádza sa v liste.

Pre Trumpa, ktorý od prvej prezidentskej debaty s demokratickou sokyňou Hillary Clintonovou čelí problémom pre urážky na adresu bývalej víťazky súťaže Miss Universe či neochote zverejniť daňové priznanie, ide o ďalšiu patáliu potenciálne ohrozujúcu jeho pozíciu v boji o Biely dom.

Jeho fond sa dostal do stredu záujmu americkej verejnosti po tom, čo denník The Washington Post pred dvoma týždňami informoval o tom, že údajne používa dary z fondu pre vlastné potreby. Prostriedky z fondu Donald J. Trump Foundation mu podľa washingtonského denníka napríklad poslúžili napríklad k tomu, aby v roku 2007 zaplatil pokutu za svoj floridský hotel Mar-a-Largo vo výške 120-tisíc dolárov za to, že stožiar stojaci pri hoteli takmer dvojnásobne prevyšoval povolenú výšku. Trump miesto pokuty poukázal o niečo vyššiu sumu z fondu do nadácie vojnových veteránov, na čom sa dohodol s floridskými úradmi.

Tri roky potom urovnal sumou 158-tisíc dolárov z fondu spor s hráčom golfu, ktorý sa domáhal výhry v dobročinnom turnaji na Trumpovom ihrisku a hrozil žalobou.

Informácie teraz preveruje daňový úrad, ktorý môže magnáta prinútiť nahradiť fondu všetky peniaze, ktoré použil pre vlastnú potrebu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump
Flowers