Poľská vláda sa opäť pokúsi sprísniť zákon o interrupciách

12.10.2016 18:00
poľsko, štrajk, protest, ženy
Poľské ženy počas celoštátneho štrajku na protest legislatívneho návrhu na úplný zákaz potratov. Autor: ,

Poľská vláda sa chystá ďalej sprísniť zákon o interrupciách a to tak, aby sa zabránilo umelému prerušeniu tehotenstva v prípade poškodenia či choroby plodu. V rozhovore pre agentúru PAP to dnes uviedol predseda poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

Kaczyňski sa takto vyjadril len necelý týždeň po tom, ako poslanci poľského parlamentu drvivou väčšinou odmietli sporný návrh na sprísnenie zákona o interrupciách. Na základe toho by boli takéto zákroky v Poľsku úplne zakázané a porušenie zákazu lekármi či tehotnými ženami by sa trestalo väzením, približuje agentúra AP.

Avizované sprísnenie legislatívy, ktorú parlament začal prerokúvať na základe petície s 450.000 podpismi, sa však stretlo s odporom poľskej verejnosti a vyvolalo rozsiahle pouličné protesty. Práve vďaka masovým demonštráciám svoje rozhodnutie legislatívu podporiť zvážili a nakoniec aj zmenili mnohí poslanci konzervatívnej vládnucej strany PiS.

Kaczyňski však v stredu uviedol, že strana momentálne pracuje na inom spôsobe sprísnenia predmetnej legislatívy, ktoré sa bude zaoberať výhradne interrupciami súvisiacimi s poškodením plodu.

Poľská legislatíva v tejto oblasti už teraz patrí k najprísnejším v Európe. Interrupcia je totiž v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu – incestu či znásilnenia – alebo v prípade poškodenia plodu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #potraty #Jarosław Kaczyński
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku