Bielorusko sa vrátilo k výkonu trestu smrti

13.10.2016 14:08
bielorusko, lukašensko, alexander lukašenko,
Bielorusko, ktorému už dlho vládne prezident Alexander Lukašenko, sa vracia k trestu smrti. Autor:

Po zrušení veľkej časti sankcií uvalených Európskou úniou na Bielorusko sa táto krajina vrátila k vykonávaniu trestu smrti.

Píše sa to v správe, ktorú spoločne vypracovali Medzinárodná federácia pre ľudské práva (FIDH) a bieloruskí ľudskoprávni aktivisti zo združenia Viasna. Ich správa bola zverejnená v stredu, informovala dnes agentúra AP.

V správe sa uvádza, že predstavitelia FIDH, sídliacej v Paríži, a Viasny sa tento mesiac zúčastnili na pojednávaní na bieloruskom najvyššom súde, ktorý potvrdil rozsudok trestu smrti. Aktivisti tvrdia, že s obnovením výkonu trestu smrti sa v Bielorusku začalo v apríli – po tom, ako EÚ zrušila väčšinu zo svojich sankcií uvalených na krajinu a jej autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka.

Podľa AP bolo od roku 1991 v Bielorusku popravených viac ako 400 ľudí odsúdených na smrť. Agentúra pripomína, že Bielorusko je jedinou krajinou Európy, kde nie je zakázaný absolútny trest.

Skutočnosť, že sankcie EÚ boli zrušené, nemal vplyv na budúcnosť bieloruských väzňov odsúdených na smrť, uviedol pre AP šéf združenia Viasna Alex Beľjatskij. Dodal, že scenár celého aktu – poprava výstrelom do zátylku – sa nezmenil od stalinistických či­as.

Odsúdení na smrť, ktorí čakajú na vykonanie súdom stanoveného trestu, žijú v malých celách, pričom počas dňa si na svoje lôžko nesmú sadnúť ani ľahnúť. Ich príbuzní nie sú informovaní o mieste alebo čase vykonania popravy a úrady im nevydajú ani telo popraveného, aby ho mohli pochovať, napísala AP.

#trest smrti #bielorusko #Eugen Botoš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku